Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Mózg zamknięty w dłoni

Jak minimózg wyrósł w laboratorium i do czego może się przydać

Organoid to skupisko żywych, funkcjonujących komórek właściwych dla danej tkanki i organizujących się tak jak ona. Organoid to skupisko żywych, funkcjonujących komórek właściwych dla danej tkanki i organizujących się tak jak ona. Alamy Stock Photo / BEW
Organoidy mózgowe pomogą w leczeniu chorób układu nerwowego. Tylko jak ich nie skrzywdzić? To nie jedyny dylemat etyczny związany z badaniami tych miniaturowych organów.
W wielu laboratoriach uzyskuje się organoidy składające się nawet z miliona neuronów.Mirosław Gryń/Polityka W wielu laboratoriach uzyskuje się organoidy składające się nawet z miliona neuronów.

Pager ma dziewięć lat i jest naprawdę niezłym graczem. Świetnie sobie radzi z Pongiem, czyli komputerową dwuwymiarową wersją ping-ponga, i jej trudniejszymi wariantami. Za każdym razem, gdy prawidłowo pokieruje piłką, otrzymuje nagrodę – mus bananowy. Sprawia mu dużą satysfakcję – wszak jest makakiem. Jak jednak udaje się Pagerowi kierować kursorem, skoro nie dysponuje joystickiem i żadne kable nie łączą jego ciała z komputerem? On po prostu patrzy na ekran i podejmuje decyzje.

Doświadczenie przeprowadzone przez Neuralink Corporation, przedsiębiorstwo Elona Muska, dość łatwo objaśnić.

Polityka 38.2022 (3381) z dnia 13.09.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Mózg zamknięty w dłoni"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >