Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Etanol a przyszłość narodu

Etanol a przyszłość narodu. Czyli jak się ma alkohol do płodności

Wyniki badań nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na ile picie alkoholu wpływa na płodność. Wyniki badań nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na ile picie alkoholu wpływa na płodność. Getty Images
Pojawiła się ostatnio publicznie teza, że spożycie alkoholu przez młode kobiety przyczynia się do zapaści demograficznej. Jakie są skutki jego działania i czy nauka może jednoznacznie powiedzieć, że zawsze negatywne dla płodności?
Bardzo trudno jest dokładnie określić, ile lat przyswajania etanolu powoduje jakie szkody.wjarek/PantherMedia Bardzo trudno jest dokładnie określić, ile lat przyswajania etanolu powoduje jakie szkody.

Towarzyszący ludzkości od dawien dawna alkohol etylowy jest środkiem psychoaktywnym z grupy depresantów. Nazwa ta nie ma jednak nic wspólnego ze stanem psychicznym – pochodzi od jego depresyjnego działania na układ nerwowy. Spowalnia bowiem jego funkcjonowanie, działa relaksująco i przeciwlękowo, pozwala (na chwilę) uwolnić się od bieżących trosk.

Alkohol jest małą cząsteczką zbudowaną z węgla, wodoru i tlenu. Ten zestaw trzech cech fizykochemicznych determinuje większość efektów działania etanolu na organizmy żywe.

Polityka 48.2022 (3391) z dnia 22.11.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Etanol a przyszłość narodu"
Reklama