Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Placebo doskonałe

Akupunktura: placebo czy coś więcej? Naukowcy mają poważne wątpliwości

W Europie słowo akupunktura pojawiło się pod koniec XVII w. dzięki pismom Tena Rhijne’a, lekarza pracującego dla Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej. W Europie słowo akupunktura pojawiło się pod koniec XVII w. dzięki pismom Tena Rhijne’a, lekarza pracującego dla Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej. Mirosław Gryń
Akupunktura miała czynić cuda. Propagowali ją lekarze i poważne instytucje. Refundowały ministerstwa. Ale jej skuteczność jest co najmniej wątpliwa.
Starochiński rysunek, na którym zaznaczono meridiany.Wikipedia Starochiński rysunek, na którym zaznaczono meridiany.

Chińska legenda głosi, że podczas jednej ze starożytnych wojen żołnierz został niegroźnie ugodzony strzałą w nogę, co – ku wielkiemu zaskoczeniu – wyleczyło go z bólu barku. Tak podobno narodziła się akupunktura. Jej najstarszy szczegółowy opis pochodzi z datowanego na II w. p.n.e. zbioru pism znanego jako „Kanon medycyny wewnętrznej Żółtego Cesarza”. Mówi on o energii życiowej Chi (lub Qi), która miałaby przepływać przez ciało kanałami zwanymi meridianami. Kiedy dochodzi do ich zablokowania i zaburzeń równowagi Chi, pojawiają się choroby. Można temu zaradzić, nakłuwając ciało igłami w strategicznych punktach, by udrożnić przepływ energii i przywrócić równowagę. Współczesna akupunktura nadal bazuje na tej metafizycznej koncepcji, aczkolwiek różne jej szkoły wskazują odmienne liczby meridianów oraz miejsca, w które należy wkłuwać igły na głębokość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Niektóre podejścia wplatają też elementy antycznej chińskiej filozofii dwóch pierwotnych i przeciwstawnych, lecz uzupełniających się, sił natury: yin i yang, które kierują narządami.

W Europie słowo akupunktura pojawiło się pod koniec XVII w. dzięki pismom Tena Rhijne’a, lekarza pracującego dla Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej (widział tę praktykę w Japonii). Z czasem ta metoda stawała się coraz bardziej popularna. Starano się wyjaśniać jej działanie nie w kategoriach tajemniczych sił życiowych, lecz impulsów elektrycznych w ciele, na przepływ których wpływałyby wbijane igły. W 1836 r. w szacownym piśmie medycznym „The Lancet” pojawił się pierwszy opis przypadku wyleczenia akupunkturą pacjenta cierpiącego na opuchliznę moszny.

Komuniści stawiają na igły

Europa odrzuciła jednak tę metodę, o czym w dużym stopniu zdecydowała polityka.

Polityka 12.2023 (3406) z dnia 14.03.2023; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Placebo doskonałe"
Reklama