Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Wyższa szkoła polityki

Ruszyły wybory rektorów. Donosy, plotki, brudne gry: źle to wygląda. Oto Polska w pigułce?

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2022 r. w Polsce na rozwój i badania z pieniędzy publicznych zostało przeznaczone 0,4 proc. PKB. To 19. miejsce w UE. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2022 r. w Polsce na rozwój i badania z pieniędzy publicznych zostało przeznaczone 0,4 proc. PKB. To 19. miejsce w UE. Tomasz Waszczuk / PAP
Donosy, plotki, przepychanie „swoich” kandydatów... Na uczelniach trwają właśnie wybory rektorów.

Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej i przewodniczący prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), kandydować już nie będzie, właśnie kończy drugą kadencję, a ustawa o szkolnictwie wyższym nie przewiduje trzeciej. Pytany o to, czy wybory rektorskie po ośmiu latach rządów prawicy będą inne, odpowiada: – W większości uczelni ci, którzy kończą pierwszą kadencję, mają największe szanse na drugą, choć oczywiście elektorzy mogą zdecydować inaczej.

Czy rzeczywiście mają? Na Uniwersytecie Jagiellońskim mówi się o pięciu kandydatach (obecny rektor nie będzie kandydował). • Na Warszawskim wiadomo, że kontrkandydatem walczącego o reelekcję prof. Alojzego Nowaka jest dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, dziekan Wydziału Historii. A w walentynki chęć kandydowania na rektora UW zgłosił socjolog prof. Maciej Górecki. • Na Uniwersytecie Wrocławskim konkurują urzędujący prof. Robert Olkiewicz, fizyk, prof. Marcin Wodziński kierujący Katedrą Judaistyki i prof. Robert Wieczorek, chemik i były prorektor uczelni. • Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu kandydat był jeden – reelekcję zdobył urzędujący rektor prof. Piotr Ponikowski. • Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach w I turze też jedynym kandydatem był urzędujący rektor prof. Tomasz Szczepański. • W Poznaniu rektor zostanie wybrany 8 marca – startowali prof. Zbigniew Krasiński i prof. Jarosław Walkowiak. • Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu walczyć będą biolog prof. Andrzej Tretyn i geolog prof. Wojciech Wysota. • W Bydgoszczy na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego – politolog prof. Artur Laska, prof. Bernard Mendlik, dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej, oraz prof. Jarosław Burczyk, biolog. Na tutejszej Politechnice wybory odbędą się w marcu – walkę o reelekcję już 2 stycznia zapowiedział rektor Marek Adamski.

Polityka 11.2024 (3455) z dnia 05.03.2024; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyższa szkoła polityki"
Reklama