Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Jakby zgasło światło

Chroniczne zmęczenie: co to za tajemnicza choroba? Jesteśmy coraz bliżej przełomu

CFS to choroba trudna do zdiagnozowania nie tylko dlatego, że brakuje swoistych biomarkerów, lecz także z uwagi na olbrzymi stopień zróżnicowania objawów. CFS to choroba trudna do zdiagnozowania nie tylko dlatego, że brakuje swoistych biomarkerów, lecz także z uwagi na olbrzymi stopień zróżnicowania objawów. Getty Images
Postęp w zrozumieniu tajemniczej choroby, jaką jest zespół przewlekłego zmęczenia, hamują kontrowersje dotyczące jej przyczyn. Ale jesteśmy bliżej przełomu.
Polityka

Najgorsze co może spotkać pacjenta, to zlekceważenie objawów albo posądzenie o symulanctwo. Jeśli powie o sobie za mało, nie będą mogli mu pomóc; kiedy za dużo, pomyślą, że jest psychicznie zaburzony. – To częste doświadczenie osób, które skarżą się na zespół chronicznego zmęczenia – przyznaje prof. Beata Tarnacka z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Jest neurologiem i specjalistką rehabilitacji medycznej, więc zawsze trafiali do niej pacjenci z przewlekłym bólem i schorzeniami układu nerwowo-mięśniowego. Jednak od trzech lat coraz częściej spotyka chorych z rzadko rozpoznawanym wcześniej zespołem, którym – jak wyznaje – sama dopiero uczy się pomagać.

Lekarze nie rozumieją

Początkowo myślałam, że mają zapalenie mięśni, skoro nie mogą wstać z łóżka albo unieść do ust kubka z kawą – opowiada. Typowa miopatia – choroba, w której włókna mięśniowe nie funkcjonują prawidłowo. Ale elektromiografia (EMG) nie odbiega u nich od normy. Nie mają podwyższonego poziomu kinazy kreatynowej, co świadczyłoby o procesie rozpadu mięśni, a w pobranych z nich wycinkach też wszystko w porządku. Dolegliwości, na które się skarżą, nie pasują do podręcznikowych diagnoz, więc bezskutecznie pielgrzymują po gabinetach różnych specjalistów. „Ja też bywam zmęczony”, „To objaw wypalenia”, „Pani nic nie dolega, proszę odpocząć albo wziąć się w garść” – słyszą od reumatologów, endokrynologów, hematologów, psychiatrów, kardiologów albo neurologów. A ostatnio również z ust lekarzy od chorób zakaźnych, bo nierzadko bywa, że wysoka gorączka oraz infekcja to pierwsze i jedyne uchwytne objawy, które mogą podać w wywiadzie, więc wydaje im się, że chociaż ci nie potraktują ich jak hipochondryków.

Polityka 20.2024 (3463) z dnia 07.05.2024; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakby zgasło światło"
Reklama