Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Rynek

Dwie dekady zmian

Pięćsetki pokazują, że budowa nowoczesnej gospodarki to zadanie nie na dwadzieścia lat, ale na znacznie dłuższy okres. Pięćsetki pokazują, że budowa nowoczesnej gospodarki to zadanie nie na dwadzieścia lat, ale na znacznie dłuższy okres. Marek Sobczak / Polityka
Od pierwszej edycji Pięćsetki (1993 r.) polska gospodarka stała się znacznie bardziej prywatna, dochodowa i efektywna, a miejsce przemysłu ciężkiego zajął handel. Jednak na szczycie naszego rankingu nie zmieniło się wiele, bo państwo zazdrośnie strzeże kontroli nad paliwowymi i energetycznymi gigantami.
Polityka

Kto spojrzy na pierwszą Listę 500 POLITYKI podsumowującą 1993 r., ten natrafi na wiele już tylko historycznych nazw. Niekwestionowanym liderem tego zestawienia była wówczas Centrala Produktów Naftowych z siedzibą w Warszawie. Mogła pochwalić się przychodem w imponującej wysokości 82 bln starych złotych (pierwsze Pięćsetki zostały sporządzone jeszcze przed denominacją). To 8,2 mld nowych złotych – dzisiaj taka kwota przychodów nie wystarczyłaby na znalezienie się w pierwszej dwudziestce.

Polityka 20.2013 (2907) z dnia 14.05.2013; Lista 500; s. 75
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >