Od pierwszej edycji Pięćsetki (1993 r.) polska gospodarka stała się znacznie bardziej prywatna, dochodowa i efektywna, a miejsce przemysłu ciężkiego zajął handel. Jednak na szczycie naszego rankingu nie zmieniło się wiele, bo państwo zazdrośnie strzeże kontroli nad paliwowymi i energetycznymi gigantami.
Kto spojrzy na pierwszą Listę 500 POLITYKI podsumowującą 1993 r., ten natrafi na wiele już tylko historycznych nazw. Niekwestionowanym liderem tego zestawienia była wówczas Centrala Produktów Naftowych z siedzibą w Warszawie. Mogła pochwalić się przychodem w imponującej wysokości 82 bln starych złotych (pierwsze Pięćsetki zostały sporządzone jeszcze przed denominacją). To 8,2 mld nowych złotych – dzisiaj taka kwota przychodów nie wystarczyłaby na znalezienie się w pierwszej dwudziestce.
Polityka
20.2013
(2907) z dnia 14.05.2013;
Lista 500;
s. 75
Cezary Kowanda
W dziale ekonomicznym „Polityki” od 2006 r. Autor poradników finansowych i tekstów o sektorze bankowym. Próbuje godzić makroekonomiczne pasje z wymogami publicystyki gospodarczej. Z troską pochyla się nad naszymi transportowymi problemami. Pasjonat kolei w wydaniu niemiecko-szwajcarskim i niepoprawny marzyciel o takiejże kolei w wydaniu polskim.