Hipermarket, gatunek ginący. Carrefour Polska sprzedany
Wyjście z Polski Carrefoura to już przedostatni akt wielkiej przebudowy polskiego handlu. Ostatnim będzie sprzedaż najbardziej dziś kontrowersyjnej sieci Auchan. Kto chętny?
Wyjście z Polski Carrefoura to już przedostatni akt wielkiej przebudowy polskiego handlu. Ostatnim będzie sprzedaż najbardziej dziś kontrowersyjnej sieci Auchan. Kto chętny?
Przepisy o pracy zdalnej mają wreszcie doczekać się trwałego uregulowania. W praktyce wiele będzie zależeć od porozumienia między pracodawcą i pracownikiem. Będą testy na alkohol i narkotyki w pracy.
Podstawą segmentu samochodów rodzinnych były niegdyś pojazdy MPV, słynące z przestronnych wnętrz i pojemnych bagażników. Współcześnie, te cechy odziedziczyły samochody segmentu SUV, dodając do listy zalet stylowe nadwozia i podwyższone zawieszenie. Tą właśnie drogą podąża od pięciu lat kompaktowa Skoda Karoq. Na początku 2022 roku zyskała wiele udoskonaleń technicznych, stylistycznych i aerodynamicznych. Dzięki nim, dziś to zupełnie inny samochód.
System finansowy oparty na bitcoinie z punktu widzenia drobnych ciułaczy coraz bardziej przypomina grę w pokera z przeciwnikiem, który ma nieograniczoną linię kredytową.
Europa szuka sposobów uwolnienia się od rosyjskiej ropy i gazu. Polityka walczy z ekonomią, moralność z racjonalnością. Co zrobić, żeby zimą nie zabrakło paliw? Sytuacja jest dużo gorsza, niż twierdzi polski rząd.
Wojna za progiem, trzeba się zbroić. Ale nasz przemysł zbrojeniowy jest przestarzały, źle zarządzany. Pokutują w nim czasy II RP i PRL. Czy skazani jesteśmy na kosztowny import broni? Co robimy, co możemy robić sami?
Od 1 lipca minimalne płace w zawodach medycznych mają wzrosnąć przeciętnie aż o 30 proc. Z rządowego projektu niezadowoleni są jednak tak lekarze, jak i pielęgniarki. Nie poprawi on także losu pacjentów.
„Nie leci z nami pilot”, powtarzają jak mantrę ekonomiści; polska gospodarka jest fatalnie zarządzana. Straszą stagflacją, czyli sytuacją, w której inflacji towarzyszyć będzie ostre hamowanie PKB, a może nawet recesja.
Już 25 maja teren EXPO XXI Warszawa stanie się polskim centrum odpowiedzialnego biznesu w którym wezmą udział firmy, organizacje i przedstawiciele lokalnych społeczności dla których zrównoważony rozwój, działania na rzecz klimatu czy różnorodności są równie ważne jak prowadzenie działalności biznesowej. Wstęp na 9. Targi CSR jest bezpłatny.
Rząd planuje podatek od niektórych pustostanów. Czy to doraźne łatanie dziury budżetowej, czy też wstęp do podatku katastralnego?
Mieszkań dla młodych nie ma i długo nie będzie. Pieniędzy na nie też nie. Kredyty duszą. Koszmar. A tak chciałoby się normalnie żyć.
Koncern Renault ewakuuje się z Rosji. Wyprzedaje za bezcen wszystko, co latami gromadził i w co wpompował miliardy euro. To trudna decyzja, bo Francuzi byli mocno związani z rosyjskim rynkiem.
Już nie tylko bilans ekologiczny, ale i ekonomiczny przemawia za energią z wiatru i słońca. Teraz ruch należy do nas wszystkich – konsumentów, którzy swoimi wyborami mogą wesprzeć transformację energetyczną Polski.
Branża turystyczna wchodzi w szczyt sezonu pełna obaw. Największa jest taka: czy klienci będą odporni na podwyżki, jakich jeszcze nie było?
Auto znów stało się dobrem rzadkim i pożądanym. Znalezienie nowego z salonu, jak i używanego to wyzwanie. Koniec z rabatami i negocjacjami. Kup dziś, bo jutro będzie drożej. Dla miłośników czterech kółek nadeszły ciężkie czasy.
Wybór Adama Glapińskiego na drugą kadencję szefa NBP kończy uciążliwy i na pewno niesprzyjający stabilności i wizerunkowi polskich finansów okres plotek i niepewności. W zamian dostajemy kolejne sześć lat tego, co już znamy i co źle wróży gospodarce.
Górnictwo przy każdej zmianie rządów staje się politycznym łupem aktualnej ekipy. Minister odpowiedzialny za węgiel dostaje władzę decydowania o setkach albo i tysiącach kadrowych nominacji. I kombinacji.
Czy czeka nas kolejna fala pozwów ofiar kredytów frankowych, ale tym razem przedsiębiorców? Taki scenariusz jest możliwy po najnowszej uchwale Sądu Najwyższego.
Adam Glapiński został wybrany przez Sejm na drugą kadencję na stanowisku prezesa NBP. Kiedy został nim po raz pierwszy przed sześcioma laty, ceny nie rosły, a Polacy byli dumni z silnej rodzimej waluty. A dziś?
Sejm ma wybrać 12 maja Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Czy podczas pierwszej kadencji się sprawdził? Rozmowa z dr. Adamem Czerniakiem z Polityki Insight i SGH.
Kończy się współpraca FIFA z Electronic Arts, której owocem był najbardziej rozpoznawalny na świecie symulator piłki nożnej. Wychował kilka pokoleń graczy. Dzięki niemu swoich sił na wirtualnym boisku próbowały nawet osoby, które na co dzień nie grają w gry wideo.
Spłacający kredyty hipoteczne dostaną wsparcie, które premier ocenił na 5 mld zł. Zapłacą za to banki, czyli ich klienci.
Skomplikowane konstrukcje budowlane to duże wyzwanie dla projektanta instalacji HVAC. Często niezbędne okazuje się przewidzenie wpływu wielu różnych rodzajów urządzeń, które spełniają odmienne funkcje.
Pierś Dody, cyfrowa miłość influencerki, biżuteria z wymyślonych klejnotów – dziś wszystko pakuje się w tokeny NFT i sprzedaje. Choć przybywa ostrzeżeń, że NFT to handel cyfrowym powietrzem, ceny szybują, a nabywców nie brakuje.
Artur Balazs, były trzykrotny minister, w tym rolnictwa, a także rolnik produkujący na rynek, mówi o tym, jak zatrzymać szalony wzrost cen żywności.
Zła jakość powietrza w miejscach pracy nie tylko zagraża zatrudnionym, ale też przynosi ogromne straty pracodawcom. Powinni oni pamiętać, że inwestycja w dobry system wentylacyjny zawsze się opłaci.
Adam Glapiński, prezes NBP, nie jest w stanie powiedzieć, kiedy inflacja osiągnie szczyt, a stopy przestaną rosnąć. Winą za błyskawicznie rosnące ceny obarcza wojnę, światowy wzrost cen surowców oraz pandemię. Bankowi centralnemu, którym kieruje, nie ma nic do zarzucenia, podobnie jak rządowi. Skoro jest tak świetnie, to dlaczego jest tak źle?
Zamiast zmuszać pracowników do powrotu z pracy zdalnej, lepiej pokazać im biura po liftingu, w których nie brakuje wygodnych i bezpiecznych miejsc spotkań, a nawet stref relaksu.
Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.
Gdy Rada Polityki Pieniężnej szybko podnosi stopy, rząd równie szybko zwiększa wydatki i obniża podatki. Taka sprzeczność nie pomoże w walce z inflacją.