Palenie drożeje. W Polsce rozkwitnie szara strefa tytoniowa?
Przestępcy zamiast przemycać papierosy coraz częściej produkują je nielegalnie na miejscu. Państwo musi zrobić wszystko, aby planowane podwyżki akcyzy nie pomogły im w biznesie.
Przestępcy zamiast przemycać papierosy coraz częściej produkują je nielegalnie na miejscu. Państwo musi zrobić wszystko, aby planowane podwyżki akcyzy nie pomogły im w biznesie.
Wiosenną falę protestów rolników przerwały żniwa. Te już się kończą. Chociaż ceny skupu są jeszcze niższe niż w zeszłym roku, sprzeciwu jakoś nie słychać. Czyżby postulaty zostały spełnione? I jak?
Stworzony w Polsce system płatności BLIK odniósł ogromny sukces: liczba transakcji przekracza już półtora miliarda rocznie. W Polsce skutecznie konkuruje z kartami. Pytanie: czy uda się planowana ekspansja na świat?
Hojny wzrost minimalnej pensji od stycznia ucieszy wielu pracowników. Oznacza jednak także boleśniejszą inflację, bo przecież firmy muszą znaleźć pieniądze na wyższe płace.
Ceny jajek pójdą w górę. Prawica obwinia za to Komisję Europejską, właściciele ferm – konsumentów, którzy nie chcą kupować jajek pochodzących z hodowli klatkowej. Jak jest naprawdę?
Wybrać taryfę z ceną stałą czy dynamiczną? Zmienić dystrybutora czy zostać przy dotychczasowym? I w ogóle co dalej z cenami?
Według badań, w Polsce znajduje się kilka tysięcy obiektów, które wymagają podjęcia pilnych działań naprawczych. Zlokalizowane są najczęściej w obrębie dużych aglomeracji, jak: Warszawa, Kraków, Trójmiasto czy Wrocław. Odzyskiwanie tych terenów poprzez rewitalizację, stanowi warunek konieczny zrównoważonego rozwoju oraz przywracania harmonii szybko rozwijającym się obszarom miejskim. Są firmy, które odnajdują te przestrzenie i oddają miastom w nowych formach i funkcjach. Jedną z nich jest Moderna Holding.
Ambitna wersja Krajowego planu na rzecz energii i klimatu zakłada, że do 2030 r. uda się osiągnąć 56 proc. udziału energii z odnawialnych źródeł energii, co oznacza redukcję udziału węgla z obecnych 61 proc. do 22 proc. Jednocześnie radykalnie ma wzrosnąć produkcja energii elektrycznej.
Czy już od stycznia zaczniemy oddawać do sklepów puste butelki i puszki? Szanse na to są coraz mniejsze, bo samorządowcy i producenci napojów walczą o pieniądze, a resort klimatu i środowiska zupełnie pogubił się w pracach nad nową ustawą.
Los polskich emerytów w rękach imigrantów? Rozmowa z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, ministrą funduszy i polityki regionalnej, o wiekowych i finansowych piramidach na rynku pracy.
Na umowach-zleceniach pracuje prawie 3 mln Polaków. Rząd PiS zobowiązał się wobec Brukseli, że od przyszłego roku wszystkie zlecenia muszą być obciążone składkami, tak jak etaty. Zanosi się na awanturę i bałagan.
W świetle prawa trudno stwierdzić nieważność umowy, która już wygasła i której nikt nie kwestionował w trakcie jej wykonywania.
Zagraniczni turyści ciągną do Polski. Czesi rozstawiają parawany na bałtyckich plażach, Arabów fiakrzy wożą po zakopiańskich Krupówkach, Brytyjczycy sączą drinki na krakowskim rynku. Czy mamy szanse stać się Chorwacją Północy?
Program „Mieszkanie na Start” to najnowsza propozycja rządu mająca na celu wsparcie osób pragnących zakupić własne mieszkanie. Wprowadzony w miejsce kontrowersyjnego „Bezpiecznego Kredytu 2%”, program ten obiecuje preferencyjne kredyty z oprocentowaniem od 0% do 1,5%. Choć na pierwszy rzut oka program wydaje się atrakcyjny, pojawia się wiele wątpliwości i kontrowersji związanych z jego realnym wpływem na rynek nieruchomości oraz z samym procesem jego wdrożenia.
Rząd uwzględnił w budżecie 4,6 mld zł na budowę elektrowni jądrowej. To grosze – i w porównaniu z innymi wydatkami, i ze skalą inwestycji. Bo co to jest przy jej ogólnym koszcie szacowanym na co najmniej 150 mld zł? Starczy na budowę budowy.
Czy nowe dane skłonią Radę Polityki Pieniężnej do cięcia stóp? Na razie niewiele na to wskazuje.
We wstępnym projekcie budżetu na 2025 r. rząd pobił wiele rekordów. Na czele z 289 mld deficytu oraz 222 mld zł wydatków na zdrowie. Ten rozmach cieszy, ale i przeraża. Cieszy, bo zapowiada rozwój, przeraża – bo balansujemy na granicy dopuszczalnego zadłużenia, które zbliży się do 60 proc. PKB.
W aptekach można się już było szczepić na covid, teraz aptekarze mogą sami wystawić recepty na pigułki „dzień po”. Coraz gorętszy jest spór: czy apteka to sklep z lekami, czy placówka medyczna?
Rozmowa z dr. hab. Maciejem Przewoźniakiem, ekspertem ochrony środowiska, o tym, jak nie dbamy o nadmorskie tereny, lekceważymy zmiany klimatyczne i urbanizujemy przestrzeń, którą zabierze morze.
Nie ma się z czego śmiać, bo jest gorzej, niż miało być. Na budowę portu Warszawa-Radom wydano prawie miliard złotych. Warto, żeby te pieniądze nie poszły w błoto.
Mniej lotów i droższe bilety z Modlina – Ryanair wciąż mści się na podwarszawskim lotnisku za podwyżkę opłat. Chce więcej latać z portu Chopina, gdzie jednak nie ma dla niego miejsca ani dobrych warunków.
Nowa generacja okien GREENVIEW oferuje najwyższy standard zarówno pod względem funkcjonalności, estetyki, jak i zrównoważonego podejścia do środowiska. Dźwiękoszczelność, łatwość utrzymania w czystości czy oszczędność energii to tylko kilka zalet, które przemawiają za tym innowacyjnym produktem. Który jednak z tak szerokiej gamy modeli będzie najbardziej pasował do Twojego wnętrza? Przekonajmy się!
Prokuratura w Katowicach chce postawić byłemu szefowi RARS zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W kręgu oskarżonych musiałby się wówczas znaleźć były premier. To nie wszystko, sąd przychylił się do opinii prokuratury, że do aresztu powinien trafić też Paweł Sz., były szef Red is Bad.
Odejście prawie 10 tys. pracowników, nowe usługi w placówkach, zmiana ich wyglądu i informatyzacja – w ten sposób nowy zarząd chce ratować Pocztę Polską. Czy plany pokrzyżują mu związkowcy, grożący strajkiem?
Najpierw śmieci, potem ogrzewanie, a teraz woda – przez kolejne fale podwyżek utrzymanie mieszkania kosztuje coraz więcej. To już ponad 20 proc. domowych budżetów. Czy opłaty mieszkaniowe muszą tak szybko rosnąć? I kto za to odpowiada?
Był wyrazem aspiracji i pragnień tych, których nazwano później boomerami. 35-letnia historia warszawskiego hotelu Marriott skończyła się nagle. Choć przecież stoi, zniknął nawet z map Google’a.
Niemieckie media twierdzą, że nasze władze o wszystkim wiedziały, a ukraińscy nurkowie działali za cichym przyzwoleniem polskiego rządu. Innymi słowy: prezydenci Zełenski i Duda dogadali się w sprawie wysadzenia gazociągów Nord Stream.
W Polsce od kilku lat maleje sprzedaż piwa. Nie pomaga ani upalna pogoda, ani wielkie wydarzenia sportowe, ani promocje handlowe. Pijemy inaczej niż kiedyś.
Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie umowy cywilnoprawne mają być „ozusowane”. Dotyczy to przede wszystkim pracowników kultury, pomocy społecznej i lekarzy. Najgłośniej protestuje gastronomia, strasząc podwyżkami cen. Wyższe składki będzie płacić około miliona osób.
Kredyt bez odsetek i prowizji? To możliwe, gdy bank – w pogoni za zyskiem – popełnił błąd w umowie na niekorzyść klienta. Kto ma szansę na taką darmową pożyczkę i jak walczyć o swoje prawa?