Rynek

Awaryjne luzowanie

Luzowanie ekonomii

Niekonwencjonalną politykę pieniężną prowadzi się wówczas, gdy normalna polityka zawodzi. Niekonwencjonalną politykę pieniężną prowadzi się wówczas, gdy normalna polityka zawodzi. Lev Dolgachov/Alamy Stock Photo / BEW
Żeby zwalczyć ból, lekarz podaje choremu morfinę. Ale pacjent może się od niej uzależnić. Bywa tak nie tylko w medycynie, również w ekonomii.
Zalanie banków wielką ilością gotówki na krótką metę pomaga radzić sobie z recesją, ale na dłuższą może grozić inflacją.araraadt/PantherMedia Zalanie banków wielką ilością gotówki na krótką metę pomaga radzić sobie z recesją, ale na dłuższą może grozić inflacją.

Od 10 lat największe banki centralne – amerykański Fed, Europejski Bank Centralny (EBC), Bank Japonii – z zapałem stosują narzędzia luzowania ilościowego, czyli niekonwencjonalnej polityki pieniężnej. Luzowanie polega na nadzwyczajnym zasilaniu w gotówkę banków komercyjnych po to, by chętniej udzielały kredytów i pomagały rozruszać gospodarkę. W grę wchodzą kwoty przekraczające wyobraźnię, sięgające bilionów (tysięcy miliardów) dolarów. Zwolennicy tej polityki podkreślają, że wcale nie chodzi o druk pustego pieniądza, a tym bardziej o jego rozdawanie, ale o zmasowane wsparcie rynku po to, by zaczął działać w sposób normalny.

Polityka 27.2018 (3167) z dnia 03.07.2018; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Awaryjne luzowanie"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019