Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek

Kim jest nowy minister finansów?

Symboliczne przejęcie resortu finansów przez Tadeusza Kościńskiego od odchodzącego Jerzego Kwiecińskiego. Symboliczne przejęcie resortu finansów przez Tadeusza Kościńskiego od odchodzącego Jerzego Kwiecińskiego. Piotr Molęcki / EAST NEWS
Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.
Tadeusz Kościński jest szóstym już ministrem finansów w rządach PiS.Adam Chełstowski/Forum Tadeusz Kościński jest szóstym już ministrem finansów w rządach PiS.

W gmachu przy Świętokrzyskiej nie przyjęto nowego szefa życzliwie, choć urzęduje tam już od lipca, wcześniej na stanowisku wiceministra. Jako szef Krajowej Administracji Skarbowej podlegał mu wtedy Marian Banaś, później minister. To Kościński przygotował projekt zwiększenia akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe z pierwotnie planowanych 3 do 10 proc., co ma zwiększyć wpływy do budżetu o 1,7 mld zł. Projektów nakładających nowe podatki (których jednak nie nazywa się podatkami) będzie musiał firmować teraz dużo.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Niespotykanie niewidoczny człowiek"

Czytaj także

Nauka

Gorąco w styczniu? Grzeje nas… Ocean Indyjski

Ciepła zima trwa w najlepsze. Styczeń był do tej pory równie rozgrzany jak grudzień. Czy doczekamy się jeszcze śniegu w całej Polsce? Trochę zależy to od Oceanu Indyjskiego.

Andrzej Hołdys
19.01.2020