Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Symboliczne przejęcie resortu finansów przez Tadeusza Kościńskiego od odchodzącego Jerzego Kwiecińskiego. Symboliczne przejęcie resortu finansów przez Tadeusza Kościńskiego od odchodzącego Jerzego Kwiecińskiego. Piotr Molęcki / EAST NEWS
Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.
Tadeusz Kościński jest szóstym już ministrem finansów w rządach PiS.Adam Chełstowski/Forum Tadeusz Kościński jest szóstym już ministrem finansów w rządach PiS.

W gmachu przy Świętokrzyskiej nie przyjęto nowego szefa życzliwie, choć urzęduje tam już od lipca, wcześniej na stanowisku wiceministra. Jako szef Krajowej Administracji Skarbowej podlegał mu wtedy Marian Banaś, później minister. To Kościński przygotował projekt zwiększenia akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe z pierwotnie planowanych 3 do 10 proc., co ma zwiększyć wpływy do budżetu o 1,7 mld zł. Projektów nakładających nowe podatki (których jednak nie nazywa się podatkami) będzie musiał firmować teraz dużo.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Niespotykanie niewidoczny człowiek"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022