Rynek

Z drugiej ręki

Nowe trendy: second-handy. Najchętniej kupujemy książki, ubrania i meble

Zainteresowanie poświąteczną wyprzedażą prezentów to tylko jeden z objawów zmian w konsumenckich zwyczajach Polaków. Zainteresowanie poświąteczną wyprzedażą prezentów to tylko jeden z objawów zmian w konsumenckich zwyczajach Polaków. Getty Images
Polacy coraz chętniej kupują towary używane. Po świętach rusza wielka wyprzedaż nietrafionych prezentów. Rosną sieci handlujące używanymi autami, meblami, odzieżą, elektroniką. Zmienia się styl konsumpcji.
Wśród Polaków rośnie gotowość do kupowania towarów z drugiej ręki. Najchętniej, gdy są to książki, ubrania, meble, rowery, instrumenty muzyczne, zabawki i akcesoria dla dzieci.123 RF Wśród Polaków rośnie gotowość do kupowania towarów z drugiej ręki. Najchętniej, gdy są to książki, ubrania, meble, rowery, instrumenty muzyczne, zabawki i akcesoria dla dzieci.

Kiedy mijają święta, trzeba zwykle dokonać prezentowego bilansu, bo nie ze wszystkim Święty Mikołaj trafił w nasz gust i oczekiwania. Nietrafione prezenty można wrzucić do szafy i o nich zapomnieć, można je też puścić dalej, uszczęśliwiając inne osoby przy pierwszej nadarzającej się okazji. – Z badań preferencji użytkowników serwisu OLX wynika, że najbardziej nietrafionymi prezentami są skarpetki, kapcie i żelazka – wyjaśnia Paulina Rezmer z OLX.pl. Osoby najbardziej praktyczne szybko wystawiają na sprzedaż świąteczne prezenty, które nie przypadły im do gustu. Z myślą o nich każdego roku największy polski portal handlowy Allegro w grudniu uruchamia specjalną akcję promocyjną „Zamień nietrafiony prezent na gotówkę”. – Pierwsze oferty pojawiają się już w wigilijny wieczór. Czasem na zdjęciu widać, że towar został sfotografowany przy świątecznym stole – wyjaśnia Michał Bonarowski z Allegro.pl.

Wielka wyprzedaż zaczyna się już po świętach. Nie tylko na Allegro, ale i w innych serwisach bardziej wyspecjalizowanych w handlu rzeczami z drugiej ręki, jak OLX, sprzedajemy.pl czy facebookowy Marketplace, który staje się popularnym miejscem lokalnego handlu internetowego. Ożywiony ruch poświąteczny trwa jeszcze przez styczeń, przyciągając łowców okazji. – Pojawiają się wówczas praktycznie nowe towary po atrakcyjnych cenach: elektronika, sprzęt sportowy, książki, płyty, galanteria skórzana, ubrania – wylicza Michał Bonarowski. Podobnie jest w przypadku serwisu ogłoszeniowego OLX, gdzie handel używanymi rzeczami w grudniu i styczniu nabiera szczególnego tempa. Przed świętami wiele osób kupuje prezenty, a po świętach sprzedaje nietrafione. – Największym wzięciem cieszy się używana elektronika, zwłaszcza konsole do gier i same gry, a także bezprzewodowe głośniki, aparaty i sprzęt wideo – wyjaśnia Paulina Rezmer.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Rynek; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Z drugiej ręki"
Reklama