„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Teresa Czerwińska wiceszefową EBI

Teresa Czerwińska Teresa Czerwińska Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
1 marca była minister finansów Teresa Czerwińska rozpocznie sześcioletnią kadencję na stanowisku wiceszefowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Teresa Czerwińska będzie drugą w historii Polką (po Marcie Gajęckiej), która wejdzie do zarządu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Czerwińską zgłosił na to stanowisko na początku lutego minister finansów Tadeusz Kościński, o czym jako pierwsza informowała Polityka Insight. Od tamtej pory nad jej kandydaturą debatowały rady dyrektorów i gubernatorów, obie ją zaakceptowały w głosowaniu.

Polska korzysta na brexicie

Rosnąca rola Polski w EBI to efekt brexitu – Wielka Brytania przestała być akcjonariuszem unijnego banku. Polska zdecydowała się wykorzystać tę okazję do zwiększenia swoich udziałów w EBI z dotychczasowego poziomu 2,5 do 4,6 proc. Będzie to wymagało wpłacenia do EBI 5,4 mld euro. Polska tym samym awansuje z 10. na 7. miejsce pod względem wielkości akcji, przeganiając Austrię, Danię i Szwecję. Największymi udziałowcami pozostaną Niemcy, Francja i Włochy (każde z państw ma po 19,2 proc.).

Czerwińska będzie ósmym członkiem zarządu EBI (dziewiąte miejsce pozostaje nieobsadzone). Stanie na czele tzw. konstytuanty, czyli organu, który stworzymy wspólnie z Węgrami i Chorwacją. Konstytuanta będzie miała swojego stałego przedstawiciela w zarządzie EBI. Przez pierwsze sześć lat będzie nim Czerwińska, a później reprezentanci dwóch innych krajów. Wcześniej Polska była w konstytuancie, w której zasiadało aż dziewięć państw, co znacząco utrudniało powołanie przedstawiciela naszego kraju do zarządu unijnego banku.

Czytaj także: Teresa Czerwińska – minister bez finansów

EBI stawia na zielone inwestycje

EBI z siedzibą w Luksemburgu działa od 1958 r. Jest głównym bankiem inwestycyjnym Unii Europejskiej, w swojej grupie ma też Europejski Fundusz Inwestycyjny, który specjalizuje się w kredytach dla małych i średnich przedsiębiorstw. EBI w ciągu 30 lat działalności w Polsce udzielił 770 pożyczek na 72,9 mld euro. Ze względu na wysoki rating (ocena wiarygodności kredytowej) może tanio pozyskiwać finansowanie i następnie udzielać pożyczek na warunkach korzystniejszych niż rynkowe.

W ostatnim czasie EBI skupia się na wspieraniu polityki klimatycznej – w ciągu dekady inwestycje związane z tym celem mają wynieść nawet 1 bln euro. Bank zobowiązał się, że w 2025 r. połowa jego kredytów będzie przeznaczana na cele klimatyczne (31 proc. w 2019 r.). W listopadzie 2019 r. zarząd banku zdecydował, że z końcem 2021 r. przestanie finansować inwestycje oparte na paliwach kopalnych. Polska może stać się jednym z beneficjentów nowej strategii – dzięki środkom z EBI zwiększy inwestycje zapobiegające zmianom klimatycznym.

Czytaj też: PiS nie zatrzyma Zielonego Ładu dla Europy. Zaszkodzi Polsce

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną