Rynek

Teresa Czerwińska wiceszefową EBI

Teresa Czerwińska Teresa Czerwińska Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
1 marca była minister finansów Teresa Czerwińska rozpocznie sześcioletnią kadencję na stanowisku wiceszefowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Teresa Czerwińska będzie drugą w historii Polką (po Marcie Gajęckiej), która wejdzie do zarządu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Czerwińską zgłosił na to stanowisko na początku lutego minister finansów Tadeusz Kościński, o czym jako pierwsza informowała Polityka Insight. Od tamtej pory nad jej kandydaturą debatowały rady dyrektorów i gubernatorów, obie ją zaakceptowały w głosowaniu.

Polska korzysta na brexicie

Rosnąca rola Polski w EBI to efekt brexitu – Wielka Brytania przestała być akcjonariuszem unijnego banku. Polska zdecydowała się wykorzystać tę okazję do zwiększenia swoich udziałów w EBI z dotychczasowego poziomu 2,5 do 4,6 proc. Będzie to wymagało wpłacenia do EBI 5,4 mld euro. Polska tym samym awansuje z 10. na 7. miejsce pod względem wielkości akcji, przeganiając Austrię, Danię i Szwecję. Największymi udziałowcami pozostaną Niemcy, Francja i Włochy (każde z państw ma po 19,2 proc.).

Czerwińska będzie ósmym członkiem zarządu EBI (dziewiąte miejsce pozostaje nieobsadzone). Stanie na czele tzw. konstytuanty, czyli organu, który stworzymy wspólnie z Węgrami i Chorwacją. Konstytuanta będzie miała swojego stałego przedstawiciela w zarządzie EBI. Przez pierwsze sześć lat będzie nim Czerwińska, a później reprezentanci dwóch innych krajów. Wcześniej Polska była w konstytuancie, w której zasiadało aż dziewięć państw, co znacząco utrudniało powołanie przedstawiciela naszego kraju do zarządu unijnego banku.

Czytaj także:

  • Teresa Czerwińska
  • Reklama