Rynek

Bracia z przymusu

Kontrowersyjne poglądy ekonomiczne papieża

Papież Franciszek Papież Franciszek EAST NEWS
Nowa encyklika Franciszka „Fratelli tutti” używa religijnego języka do lansowania kontrowersyjnych poglądów ekonomicznych.
„Dobry Samarytanin”, José Manchola, 1852 r.De Agostini/Getty Images „Dobry Samarytanin”, José Manchola, 1852 r.

Biblijny Samarytanin to jeden z ulubionych bohaterów papieża Franciszka. Pojawia się często w jego dokumentach i kazaniach. Reprezentuje to, co w społecznym nauczaniu Argentyńczyka najważniejsze – brak obojętności na cierpienie bliźniego. Stąd choćby częste wezwania Franciszka do pomocy migrantom. Jak pisze watykanista Edward Pentin, Samarytanin powraca więc u obecnego papieża jako metafora ewangelicznego nakazu pomocy bliźnim. Ale tym razem papież poszedł o krok dalej.

W swojej najnowszej encyklice „Fratelli tutti” (Wszyscy braćmi) papież dokonuje uspołecznienia Samarytanina i jego pieniędzy.

Polityka 43.2020 (3284) z dnia 20.10.2020; Rynek; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Bracia z przymusu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021