„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Ryba na dnie

Bałtyk bez połowów

Port w Łebie. Zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu i nadmierne połowy przetrzebiły ryby w Bałtyku. Specjaliści przewidują: trzeba je będzie hodować na lądzie. Port w Łebie. Zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu i nadmierne połowy przetrzebiły ryby w Bałtyku. Specjaliści przewidują: trzeba je będzie hodować na lądzie. Paweł Kaźmierczak / Shutterstock
Jedni mówią, że Bałtyk umiera. Inni, że tylko się zmienia. Dla rybaków to jednakowo zła wiadomość. Dla nas też.
Ryba prosto z kutra to coraz rzadszy widok na Bałtyku.Grażyna Myślińska/Forum Ryba prosto z kutra to coraz rzadszy widok na Bałtyku.

Tylko nieliczni przetrwają – mówi Jacek Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Rybaków Morskich we Władysławowie. – Rybołówstwo, do którego Polacy są przyzwyczajeni, przetrwa jeszcze kilka lat, raczej krócej niż dłużej. Zniknie koloryt związany z połowami przybrzeżnymi, określanymi jako rybołówstwo kulturowe. Będziemy świadkami jego wymierania. Tego lata kolorytu w postaci łódek wyciągniętych na plaże czy kutrów w rybackich portach nie brakowało. Smażalnie i bary Władysławowa po staremu zdobiły banery w rodzaju: „ryba z nocnego połowu”, „świeża rybka z kutra”.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Ryba na dnie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021