Rynek

Odpowiedzialny biznes

Laureaci Złotych Listków CSR POLITYKI za rok 2021. Laureaci Złotych Listków CSR POLITYKI za rok 2021. Leszek Zych / Polityka
Już po raz 11. tygodnik POLITYKA, Deloitte oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu podczas uroczystej gali rozdały Złote, Srebrne i Białe Listki CSR, a także – po raz pierwszy – Listek Zielony, wyróżnienie dla firm o wzorowej proekologicznej postawie. Nie zapomniano również o tych, którzy szczególnie zadbali o uchodźców z Ukrainy.
materiały prasowe

W redakcji tygodnika POLITYKA spotkało się ponad 100 osób – menedżerów i przedstawicieli zespołów ds. zrównoważonego rozwoju największych polskich firm. Wiele z nich współtworzy historię związaną z Listkami CSR POLITYKI, coraz lepiej przygotowując swoje działania i dostosowując się do wymogów regulacyjnych związanych z zarządzaniem obszarem ESG (Environmental, Social and Governance, czyli środowiska naturalnego, społeczeństwa i ładu korporacyjnego), inne debiutują, zdobywają pierwsze wyróżnienia, wspinają się w górę poszczególnych Listkowych rankingów.

Witając gości, Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika POLITYKA, podkreślał, że pandemia i wojna bardzo uderzyły zarówno w biznes, jak i w nas wszystkich. – Jednak doświadczenie tych ostatnich dziwnych 2–3 lat potwierdziło sens tego, czym państwo się zajmują: jak bardzo ważne jest odpowiedzialne zachowanie biznesu, gotowość do świadczenia pomocy, wolontariatu, solidaryzowania się, organizowania opieki – przekonywał zgromadzonych. A na koniec podziękował gościom za to, że tak wiele firm potrafiło się w tych trudnych czasach odnaleźć – tak wobec własnej załogi, jak i wobec kontrahentów i klientów.

Złoty Listek CSR POLITYKI trafił do 21 firm, Srebrny Listek do 27, a Biały Listek do 35. Oceny zostały przyznane na podstawie analizy opartej na wypełnionej przez firmy ankiecie, opracowanej według wytycznych normy ISO 26000. – To firmy, które m.in. zarządzają strategicznie czynnikami ESG, które włączają te czynniki w analizę ryzyka i strategie, wytyczają ambitne cele realizowane w oparciu o wskaźniki efektywności, opierają się o uznane systemy i certyfikaty pomagające podnosić jakość, w sposób transparentny monitorują wskaźniki ESG, raportują je i poddają weryfikacji – tłumaczyła Maria Ibisz, senior manager z firmy doradczej Deloitte.

Polityka 24.2022 (3367) z dnia 07.06.2022; Gala Listków CSR POLITYKI; s. 43
Reklama