Karty zbliżeniowe - jak bezpiecznie nimi płacić?

Plastikowe bezstykowe
Karty zbliżeniowe stają się coraz popularniejsze, ale często słychać obawy, że są mniej bezpieczne od tradycyjnych. Co robić, gdy taką kartę stracimy, i ile może nas kosztować ta nieuwaga?
Płacenie zbliżeniowe ułatwia korzystanie z kart i przyspiesza transakcję.
Marek Sobczak/Polityka

Płacenie zbliżeniowe ułatwia korzystanie z kart i przyspiesza transakcję.

Transakcje zbliżeniowe mają zachęcać klientów i sklepy do używania kart i akceptowania ich także w przypadku niewielkich zakupów.
Yuri Arcurs/PantherMedia

Transakcje zbliżeniowe mają zachęcać klientów i sklepy do używania kart i akceptowania ich także w przypadku niewielkich zakupów.

***

Sprawdź swą wiedzę z ekonomii - zapraszamy do rozwiązania naszego quizu. W tej edycji sprawdzamy m.in. o to, jak bez stresu płacić kartami bezstykowymi, jak politycy wpływają na gospodarkę oraz o instytucje, które strzegą bezpieczeństwa naszych pieniędzy  >>

***

Pod koniec czerwca na 32 mln kart płatniczych używanych u nas już prawie 6 mln miało funkcję umożliwiającą płacenie bezstykowe. A z badań prowadzonych przez dr. Michała Polasika z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wynika, że w końcu 2011 r. w portfelach klientów będzie aż 10 mln takich kart. To w Europie wyjątkowo wysoki wynik. Wszystko za sprawą największych banków, które niedawno zaczęły wydawać takie karty wszystkim, a nie tylko wybranym klientom. Nieco wolniej rośnie liczba terminali pozwalających na skorzystanie z nowej funkcji. W pierwszej połowie tego roku było ich już ponad 12 proc., podczas gdy pod koniec 2009 r. zaledwie 3 proc.

Łatwiej, szybciej, z anteną

Płacenie zbliżeniowe ułatwia korzystanie z kart i przyspiesza transakcję. W przypadku kwot poniżej 50 zł nie wymaga żadnej weryfikacji – ani przez wprowadzenie numeru PIN, ani przez złożenie podpisu na paragonie.

Transakcje zbliżeniowe mają zachęcać klientów i sklepy do używania kart i akceptowania ich także w przypadku niewielkich zakupów. Taka strategia przynosi zyski bankom i organizacjom tworzącym systemy płacenia bezgotówkowego, bo zależy im, by karty były jak najczęściej używane.

O ile niedawno funkcja zbliżeniowa dostępna była tylko dla tych, którzy o nią prosili, a czasem nawet musieli dodatkowo zapłacić, to teraz wiele banków innych kart już po prostu nie wydaje. Część klientów, obawiając się nadużyć i nie ufając nowej technologii, najchętniej by tę opcję po prostu wyłączyła. Większość banków takiej możliwości jednak nie zapewnia. Krążących w Internecie porad, sugerujących przedziurkowanie karty w odpowiednim miejscu, nie należy brać poważnie. Taki plastik może zostać przez sprzedawcę czy bankomat potraktowany jako nieważny i zatrzymany do wyjaśnienia.

Skoro zatem jesteśmy skazani na karty zbliżeniowe, warto wiedzieć, jakie niosą ze sobą ryzyko. W rzeczywistości nie jest ono tak duże, jak mogłoby się wydawać. Większość banków pozwala przeprowadzić nie więcej niż trzy takie transakcje po kolei. Przy czwartej zostaniemy poproszeni o wpisanie numeru PIN. Nie ma też obawy, że zapłacimy przy kasie za cudze zakupy. Antena, w którą wyposażona jest karta, uaktywnia się tylko na moment i jedynie w chwili zbliżenia jej na nie więcej niż 4–5 cm do terminala.

Wiele kontrowersji budzi natomiast możliwość zeskanowania danych z takiej karty przy użyciu specjalnych czytników. Mieliby to robić złodzieje, będący w pobliżu, np. w sklepie czy środkach komunikacji miejskiej. O takim zagrożeniu najpierw rozpisywała się prasa amerykańska i kanadyjska (tam płatności zbliżeniowe pojawiły się najwcześniej). Niedawno w Polsce sposób nielegalnego sczytania danych zaprezentował szef jednej z niemieckich firm zajmujących się zabezpieczeniami w branży IT. Uzyskane informacje mogłyby wystarczyć do przeprowadzenia na przykład niektórych transakcji w Internecie. Jednak zarówno VISA, jak i MasterCard zapewniają, że sklonowanie karty w ten sposób jest praktycznie niemożliwe z powodu mechanizmów zabezpieczających. I na swoją obronę podkreślają, że wraz ze wzrostem popularności nowej technologii wcale nie zwiększyła się liczba nielegalnych transakcji. Zresztą fałszywe karty produkowano na długo przed wejściem na rynek zbliżeniowych – poprzez specjalne nakładki na bankomatach skanowano dane z pasków magnetycznych.

Kontroluj swoje konto

System zabezpieczeń każdej technologii może mieć jednak luki, które przestępcy spróbują wykorzystać. Trzeba więc regularnie sprawdzać bankowe wyciągi z karty (najlepiej przez Internet) i natychmiast reagować, gdy pojawią się na nich podejrzane transakcje czy blokady.

W przypadku kłopotów z kartami zbliżeniowymi postępujemy tak samo jak z tymi bez nowej funkcji. Jeżeli kartę zgubimy lub zostanie nam skradziona, jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z bankiem, który ją wydał. Wystarczy wizyta w najbliższym oddziale bądź telefon do biura obsługi klienta. Chodzi o zablokowanie karty, by nikt nie mógł się nią posłużyć.

A co zrobić, gdy stracimy portfel, w którym były karty różnych banków? Na razie można ją zastrzec na prywatnej infolinii o podwyższonej płatności i tylko z terytorium kraju. Związek Banków Polskich obiecuje, że wspólny, tańszy serwis blokowania utraconych kart ruszy w pierwszej połowie 2012 r. Na razie trzeba dzwonić do każdego banku z osobna. Warto zatem zapisać w notesie czy komórce numery poszczególnych infolinii.

 

Czytaj także

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną