Jak wybrać najlepsze okna do domu

Okienne sekrety
Dobrze dobrane okna w mieszkaniu lub domu zapewniają ciszę, oszczędność ogrzewania, mogą też zabezpieczać przed włamaniem. Dokonując wyboru, warto się kierować wieloma kryteriami, nie tylko ceną.
Nie należy rezygnować z okien usytuowanych na północ, bo są one źródłem światła rozproszonego.
materiały prasowe

Nie należy rezygnować z okien usytuowanych na północ, bo są one źródłem światła rozproszonego.

Rolety w wersji zewnętrznej chronią przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed włamaniem.
Astat/PantherMedia

Rolety w wersji zewnętrznej chronią przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed włamaniem.

Żeby wybrać dobre okno, przydatna jest wiedza o jego konstrukcji, profilu czy szybach.

Przede wszystkim jednak trzeba poznać i ocenić kilka okiennych właściwości. I tak: dźwiękoszczelność jest zaletą okien wychodzących na hałaśliwą ulicę. Natomiast w mieszkaniu w lesie dźwiękoszczelność okna jest wadą. Z kolei dla mieszkań na parterze ważna jest odporność na włamania, a 10. piętro to prawdziwy test wytrzymałości na siłę wiatru. – Jednak absolutnie najważniejszym parametrem każdego okna, bez względu na to, czy jest z PVC, drewna czy aluminium, jest jego przenikalność cieplna – mówi Robert Klos, prezes Centrum Analiz Branżowych. I wyjaśnia, że okna są szczególnie wrażliwymi termicznie punktami każdego budynku. Innymi słowy, od nich w dużym stopniu zależy wysokość rachunków płaconych za ogrzewanie.

Przenikanie ciepła

Współczynnik przenikania ciepła określa się oddzielnie dla wszystkich elementów okna, czyli ramy (Uf), szyby (Ug) i dla całej konstrukcji (Uw). – Zainteresować warto się jednak tylko tym ostatnim, bo to on decyduje o realnych korzyściach energetycznych wynikających z zakupu danego okna – wyjaśnia Klos. Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła Uw wyrażony w W/m2K*, tym lepiej ochroni mieszkanie przed stratami energii cieplnej.

Dyrektor techniczny w firmie Velux Polska Sławomir Łyskawka przypomina, że od stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać nowe parametry techniczne okien dotyczące tego współczynnika. Obecnie w budynkach można montować okna pionowe o współczynniku przenikalności cieplnej nieprzekraczającym 1,3 W/m2K, zaś połaciowe – 1,5 W/m2K. Od 2017 r. nastąpi zmiana tych wymagań na 1,1 W/m2K dla okien pionowych, a 1,3 W/m2K dla połaciowych. Łyskawka radzi o niej pamiętać zwłaszcza tym, którzy w 2016 r. nie zdążą uzyskać pozwolenia na budowę lub nie uprawomocni się ich wniosek prowadzenia robót na zgłoszenie. Okna są bowiem elementem projektu budowlanego, a ich parametry muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.

W kolejnym etapie zmian, czyli od 2021 r., współczynnik Uw dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/m2K, zaś połaciowych 1,1 W/m2K.

Oczywiście nie warto też popadać w przesadę i kupować najdroższych okien o bardzo niskim współczynniku Uw. I nie tylko dlatego, że są to niepotrzebne koszty. Czasem lepiej kupić standardowe okna i zainstalować zewnętrzne rolety lub markizy. Janusz Komurkiewicz, dyrektor marketingu firmy Fakro, podkreśla, że osłony zewnętrzne latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, a zimą przed niekontrolowanymi stratami ciepła. Jego zdaniem dzięki takim osłonom można je ograniczyć nawet o 40 proc. Tworzą bowiem dodatkową szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nie tylko od mrozu, ale i od silnego, chłodnego wiatru.

Komurkiewicz zwraca uwagę, że rolety w wersji zewnętrznej chronią przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed włamaniem. Problem w tym, że zasłonięte rolety odcinają dopływ naturalnego światła. Natomiast markiza wykonana z półprzepuszczalnej siateczki pozwala widzieć to, co za oknem.

Przepuszczalność energii

Superenergooszczędne okno jest ogromną zaletą, ale warto wiedzieć, że nie tylko nie wypuszcza ono ciepła na zewnątrz, ale też nie wpuszcza go do środka, co pozbawia możliwości dogrzania domu promieniami słońca. Optymalny współczynnik przenikania ciepła to 0,9 W/m2K, o ile współczynnik przepuszczalności energii „g” ma nie mniej niż 45 proc.

Im wyższa jest procentowa wartość tego współczynnika, tym więcej zyskujemy energii, bo tym bardziej pod wpływem słońca nagrzewać się będą pomieszczenia. A to późną jesienią, zimą i wczesną wiosną jest dla bilansu energetycznego budynku bardzo ważne.

Słoneczne zyski ciepła mogą obniżyć rachunek za energię nawet o 20 proc. Jednak latem takie okna mogą być uciążliwe. Problem rozwiążą żaluzje lub posadzone pod oknem drzewa liściaste, które są barierą dla promieni słonecznych. Tylko wtedy, gdy okna montowane są po stronie północnej, parametr „g” nie musi być wysoki. Okno powinno być za to bardzo ciepłe, czyli mieć niski współczynnik przenikania ciepła Uw.

Przepuszczalność powietrza

Parametr przepuszczalności powietrza, zwany też infiltracją powietrza, odpowiada na pytanie, czy okno jest szczelne i czy chroni przed niekontrolowanym przepływem powietrza. W tym zakresie wyróżnia się cztery klasy. Stojąc przy oknie klasy pierwszej, poczujemy chłód na stopach. Natomiast czwarta klasa oznacza okno całkowicie szczelne, wymagające zastosowania urządzeń nawiewnych.

W praktyce na rynku dostępne są okna w klasach 3 i 4. Oczywiście najlepiej kupić te drugie. Tylko jak wtedy zapewnić w mieszkaniu odpowiedni dopływ powietrza? Podstawowym urządzeniem nawiewnym, doprowadzającym powietrze do pomieszczeń w sposób kontrolowany, są różnego rodzaju nawiewniki, montowane także na ramach ościeżnic i skrzydeł okna. – Wentylacja ciśnieniowa wykorzystuje różnice ciśnień powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Blokuje się automatycznie przy silnych podmuchach wiatru. Można ją też przymknąć ręcznie – mówi Mirosław Furtan, kierownik ds. jakości w firmie Drutex. I dodaje, że konstrukcja innego nawiewnika – higrosterowanego – nie wymaga ingerencji użytkownika. – Napływ świeżego powietrza nasila się lub zmniejsza w zależności od poziomu zanieczyszczenia tego, które znajduje się już wewnątrz pomieszczenia. Ten rodzaj nawiewnika reaguje więc na zmiany wywołane praniem, gotowaniem, sprzątaniem czy oddychaniem – wyjaśnia.

I dodaje, że wszystkie rodzaje nawiewników można montować nie tylko w oknach PVC, ale również drewnianych i aluminiowych.

Przepuszczalność światła

Przepuszczalność światła to jeden z podstawowych parametrów (opisany jako „Lt” – light transmission i podawany w procentach) charakteryzujących szyby. Im wyższy będzie procent przepuszczanego światła, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu.

Prezes Velux Polska Jacek Siwiński przekonuje, że doświetlenie mieszkania lub domu jest jednym z głównych czynników, od których zależy nasze zdrowie i energia życiowa. Dlatego, planując budowę lub remont domu, warto pomyśleć o jak największej liczbie okien. Przede wszystkim dachowych, które zapewniają więcej światła niż pionowe. Dobrze doświetlone wnętrza zapewniają nie tylko większy komfort życia, lepszy nastrój, ale także niższe rachunki za energię elektryczną zużytą do oświetlenia.

Nie należy jednak rezygnować z okien usytuowanych na północ, bo są one źródłem światła rozproszonego. Dobrze jest instalować okna po dwóch stronach danego pomieszczenia, bo będzie dłużej naturalnie oświetlone. Większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu dostarczy przy tym więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni.

Szyby zespolone

Kupując okna, najpewniej spotkamy się z pojęciem „szyby zespolone”. Składają się z dwóch lub więcej tafli szkła. Odległości między nimi wyznacza ramka dystansowa wypełniona absorbentem pary wodnej. Najlepiej, jeśli taka ramka jest wykonana ze stali szlachetnej, a nie z aluminium. Ta pierwsza ma bowiem dużo lepsze właściwości izolacyjne. W szybach zespolonych pomiędzy poszczególnymi taflami szkła znajduje się hermetycznie zamknięta komora wypełniona powietrzem lub gazem szlachetnym, np. argonem, kryptonem lub ksenonem. Są to gazy, które bardzo słabo przewodzą ciepło, dlatego są stosowane w oknach energooszczędnych. Dodajmy, że w takich oknach są montowane szyby typu termofloat, czyli pokryte niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, która zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia.

Czytaj także

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną