Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Szyte na miarę

Jak wybrać właściwe okna dachowe

Okna dachowe, które można zamienić w niewielki balkon Okna dachowe, które można zamienić w niewielki balkon Velux
Nikogo nie trzeba już przekonywać, że dzięki dobrym oknom dachowym można sporo zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu, ale także na zużyciu prądu.
Dobre doświetlenie pomieszczenia sprzyja zdrowiu mieszkańców.Fakro Dobre doświetlenie pomieszczenia sprzyja zdrowiu mieszkańców.

Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym parametrem każdego okna – zarówno pionowego, jak i dachowego – jest współczynnik przenikania ciepła (U), podawany w W/m2K. Tymczasem współczynnik przenikania ciepła w kupowanych obecnie w sklepach i hurtowniach oknach dachowych, zwanych też połaciowymi, nie może mieć więcej niż 1,3 W/m2K. Od 2021 r. współczynnik U ma być obniżony do 1,1 W/m2K, co oznacza, że okna będą bardziej energooszczędne.

W trosce o zdrowie

Obecnie wszyscy czołowi producenci okien dachowych: VELUX i Fakro, ale też mniej znany Okpol, oferują okna o parametrach izolacyjnych, które będą obowiązywały dopiero za kilka lat.

Poprawa właściwości cieplnych okien to wciąż najbardziej zauważalny trend rynkowy i pole najintensywniejszej walki marketingowej – przyznaje Marcin Szewczuk z firmy Aluplast, producenta systemów okiennych z PVC. I dodaje, że producenci okien łączą coraz szersze i cieplejsze wielokomorowe profile z pakietami 3-, a nawet 4-szybowymi. Dodatkowo, dla uzyskania jeszcze lepszej izolacyjności, okna wypełnia się materiałami termoizolacyjnymi.

Takie rozwiązania są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach – mówi Agnieszka Kamińska z VELUX Polska. I zapewnia, że oferowane przez jej firmę trzyszybowe okna dachowe mają współczynnik przenikania ciepła U równy 1,1 W/m²K. Z kolei Fakro ma w ofercie okna o współczynniku przenikania U równym 0,58 W/m²K.

Okno energooszczędne zainstalowane od południa może w sezonie grzewczym pozyskać więcej energii ze słońca, niż jej stracić. Po drugie, dobrze doświetlone wnętrze zapewnia większy komfort i niższe rachunki za energię elektryczną zużytą do oświetlenia – dodaje architekt Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX Polska.

Polityka 41.2017 (3131) z dnia 10.10.2017; Poradnik Budowlany; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Szyte na miarę"
Reklama