Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Wisienka na torcie

Wybór dachówki: kluczowy przy budowie domu

Dachówki płaskie znalazły również zupełnie nowe zastosowanie; pokrywa się nimi nie tylko dach, ale też elewację domu. Dachówki płaskie znalazły również zupełnie nowe zastosowanie; pokrywa się nimi nie tylko dach, ale też elewację domu. Piotr Deszkiewicz
Wybór dachówki zależy od wielu kryteriów: konstrukcji i kształtu dachu, elewacji domu czy warunków atmosferycznych. Nie bez znaczenia są też jej walory dekoracyjne.

Polacy najchętniej kryją domy dachówką ceramiczną, ale w ostatnich latach coraz bardziej popularna staje się też dachówka cementowa. Jak wynika z „Raportu o budowie domów w Polsce” serwisu Oferteo.pl, aż 48 proc. ankietowanych wybiera dachówkę ceramiczną, zaś 11 proc. – cementową.

Dobrany do dachu

W Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy przyznają, że inwestorzy często zadają pytanie, jaki materiał jest najlepszy do krycia dachu. Dekarze nie faworyzują jednak żadnego. Dla nich najlepszy materiał to taki, który jest odpowiednio dobrany do dachu – do jego kształtu (np. płaski lub stromy, dwuspadowy lub kopertowy) i konstrukcji więźby. Trzeba pamiętać, że im bardziej płaski dach, tym konstrukcja musi być bardziej wytrzymała ze względu na większe obciążenia.

Dlatego więcej możliwości wyboru odpowiedniego pokrycia dachowego ma inwestor, który buduje nowy dom. Może pod wymarzoną dachówkę zlecić zaprojektowanie mocniejszej więźby dachowej.

Z kolei inwestor, który chce wymienić pokrycie na starym domu, ma mniejsze pole manewru. Może okazać się, że konstrukcja więźby jest zbyt słaba na dachówki ceramiczne. A decydując się na wymianę lub wzmocnienie więźby, musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Dach musi też pasować do stylu domu oraz otoczenia. Trzeba się więc liczyć z tym, że gminny plan zagospodarowania przestrzennego może narzucić kolorystykę dachówki i kąt nachylenia samego dachu.

Eleganckie i trwałe

Właściciel pracowni HomeKONCEPT Marcin Śniegowski swoim klientom najczęściej proponuje dachówki płaskie, które mogą być zarówno ceramiczne, jak i cementowe.

Jest to bardzo elegancki i trwały materiał. Na powierzchni dachówek nie ma żadnych zdobień, dlatego idealnie komponują się z nowoczesną bryłą budynku.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Poradnik Budowlany; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Wisienka na torcie"
Reklama