Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Okienne ewolucje

Nowe możliwości okien dachowych

Podstawowym parametrem decydującym o wyborze okna jest współczynnik przenikania ciepła. Podstawowym parametrem decydującym o wyborze okna jest współczynnik przenikania ciepła. materiały prasowe
Nowoczesne okna dachowe muszą spełniać wysokie wymagania konstrukcyjne, funkcjonalne, izolacyjne, bezpieczeństwa, no i najważniejsze – efektownie doświetlać wnętrza.

Okna dachowe konstruowane są z klejonego warstwowo drewna sosnowego, wykończonego lakierem akrylowym lub poliuretanowym, odpornym na wilgoć. Produkowane są także okna aluminiowo-tworzywowe, również o podwyższonej odporności na wilgoć, polecane do łazienek i kuchni.

Obrotowe i uchylne

Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym okna dachowe mogą otwierać się na wiele sposobów, co warunkuje wygodne ich użytkowanie. Najpopularniejsze są okna obrotowe oraz uchylno-obrotowe. Te pierwsze, z zawiasem umieszczonym w połowie wysokości okna, umożliwiają obrót skrzydła i pozostawienie go w pozycji otwartej. Skrzydło tego modelu okna można również obracać wokół osi o 180 stopni i zablokować je zasuwką ryglującą. Drugie zaś mają dwie niezależne od siebie funkcje otwierania skrzydła: uchylną i obrotową.

Do wyboru są jeszcze okna o podwyższonej osi obrotu. Okno otwiera się obrotowo, ale jego oś obrotu jest powyżej połowy wysokości okna, przez co nawet wysoka osoba może podejść – nie pochylając się – do krawędzi okna. Skrzydło takiego okna można również obracać wokół osi o 160 stopni i zablokować je zasuwką ryglującą.

Są jeszcze inne rozwiązania, które zmieniają okno dachowe w rodzaj balkonu czy galerii. Górne skrzydło otwierane jest uchylnie do góry, a dolne do przodu, umożliwiając swobodny dostęp do wnęki balkonu. Skrzydło przy obrocie o kąt od 0 do 45 stopni jest podtrzymywane przez mechanizm, który pozwala pozostawić otwarte skrzydło w dowolnej pozycji.

Większość okien dachowych jednego producenta współgra ze sobą. Można je dowolnie zestawiać, powiększając w ten sposób szklaną powierzchnię.

Efektywne i efektowne oświetlenie

Ponieważ przez okna dachowe, idealnie wpisujące się w połać dachu, promienie słońca padają pod innym kątem, jest to zdecydowanie efektywniejszy sposób oświetlenia wnętrza niż okna pionowe.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Poradnik Budowlany; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Okienne ewolucje"
Reklama