Ciepłe, oddychające i zdrowe
Jak zbudować dom przyjazny środowisku
Wymagania stawiane materiałom budowlanym wciąż rosną. Obecnie inwestorzy oczekują od nich nie tylko doskonałych parametrów wytrzymałościowych, cieplnych czy akustycznych. Coraz częściej poszukują tzw. zdrowego budulca, który wytwarzany jest z naturalnych surowców. Wybór właściwego materiału do postawienia np. zewnętrznych ścian domu ma bowiem kluczowe znaczenie dla jego eksploatacji i komfortu życia mieszkańców.
W Polsce ok. 90 proc. domów jednorodzinnych wznoszonych jest w tradycyjnej technologii murowanej. Wśród materiałów wykorzystywanych do budowy ścian są m.in. silikaty, piaskowy beton komórkowy, keramzytobeton oraz ceramika tradycyjna i poryzowana.
– Budując dom przyjazny środowisku i zdrowiu człowieka, warto wybierać materiały budowlane, które charakteryzują się naturalnym składem, wysoką paroprzepuszczalnością oraz niską wilgotnością, a przy tym skutecznie izolują przed stratami ciepła – twierdzi Mirosław Rzeszutko, menedżer produktu ds. rozwiązań ściennych w firmie Wienerberger Ceramika Budowlana.
To niezwykle ważne parametry, szczególnie w nowych budynkach, którym towarzyszy tzw. wilgoć technologiczna związana z wodą dostarczoną wraz z elementami murowymi, jak również zawartą w zaprawach murarskich, tynkach, klejach i innych materiałach stosowanych podczas budowy i wykańczania domu. Istotną cechą ścian wymurowanych z materiałów ceramicznych jest to, że dzięki procesowi wypalania są zupełnie suche i jednocześnie szybko odparowują nadmiar wilgoci, która może pojawić się w trakcie prac budowlanych. Ale wilgoć powstaje również w czasie użytkowania budynku – m.in. podczas prania, gotowania czy mycia. Z jej nadmiarem bardzo dobrze radzą sobie właśnie materiały paroprzepuszczalne. Zapewniają swobodny przepływ pary wodnej w murze, uniemożliwiając skraplanie i gromadzenie się w nim wilgoci.