Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Ciepłe, oddychające i zdrowe

Jak zbudować dom przyjazny środowisku

Zaletą poryzowanych pustaków ceramicznych jest wysoka izolacyjność termiczna. Zaletą poryzowanych pustaków ceramicznych jest wysoka izolacyjność termiczna. Wienerberger
Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie pracujemy i mieszkamy. Warto, aby wykorzystane do ich budowy materiały były przyjazne człowiekowi i środowisku naturalnemu.

Wymagania stawiane materiałom budowlanym wciąż rosną. Obecnie inwestorzy oczekują od nich nie tylko doskonałych parametrów wytrzymałościowych, cieplnych czy akustycznych. Coraz częściej poszukują tzw. zdrowego budulca, który wytwarzany jest z naturalnych surowców. Wybór właściwego materiału do postawienia np. zewnętrznych ścian domu ma bowiem kluczowe znaczenie dla jego eksploatacji i komfortu życia mieszkańców.

W Polsce ok. 90 proc. domów jednorodzinnych wznoszonych jest w tradycyjnej technologii murowanej. Wśród materiałów wykorzystywanych do budowy ścian są m.in. silikaty, piaskowy beton komórkowy, keramzytobeton oraz ceramika tradycyjna i poryzowana.

Budując dom przyjazny środowisku i zdrowiu człowieka, warto wybierać materiały budowlane, które charakteryzują się naturalnym składem, wysoką paroprzepuszczalnością oraz niską wilgotnością, a przy tym skutecznie izolują przed stratami ciepła – twierdzi Mirosław Rzeszutko, menedżer produktu ds. rozwiązań ściennych w firmie Wienerberger Ceramika Budowlana.

To niezwykle ważne parametry, szczególnie w nowych budynkach, którym towarzyszy tzw. wilgoć technologiczna związana z wodą dostarczoną wraz z elementami murowymi, jak również zawartą w zaprawach murarskich, tynkach, klejach i innych materiałach stosowanych podczas budowy i wykańczania domu. Istotną cechą ścian wymurowanych z materiałów ceramicznych jest to, że dzięki procesowi wypalania są zupełnie suche i jednocześnie szybko odparowują nadmiar wilgoci, która może pojawić się w trakcie prac budowlanych. Ale wilgoć powstaje również w czasie użytkowania budynku – m.in. podczas prania, gotowania czy mycia. Z jej nadmiarem bardzo dobrze radzą sobie właśnie materiały paroprzepuszczalne. Zapewniają swobodny przepływ pary wodnej w murze, uniemożliwiając skraplanie i gromadzenie się w nim wilgoci.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Poradnik Budowlany; s. 110
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciepłe, oddychające i zdrowe"
Reklama