Poradniki rynkowe

Konkurencja wymusza jakość

Okna dachowe: do wyboru, do koloru

Najlepsze okna dachowe cechuje nie tylko niski współczynnik Uw, ale także możliwość pozyskania darmowej energii ze słońca. Najlepsze okna dachowe cechuje nie tylko niski współczynnik Uw, ale także możliwość pozyskania darmowej energii ze słońca. Nikita93 / PantherMedia
Z oknem dachowym jest jak z samochodem – można kupić wersję podstawową lub – w zależności od potrzeb i zasobności portfela – wzbogaconą o dodatkowe elementy, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania.

Dla większości osób kupujących okna połaciowe, nazywane powszechnie dachowymi, liczą się przede wszystkim ich wygląd i cena. Jednak coraz częściej najważniejszymi przesłankami decydującymi o wyborze konkretnego modelu okna stają się jego parametry, które wpływają na oszczędność energii cieplnej, a w konsekwencji na wysokość rachunków płaconych za ogrzewanie domu.

Tylko jak sprawdzić, czy dane okno dachowe jest energooszczędne? W tej kwestii musimy wierzyć w deklaracje producentów, którzy podają wysokość współczynnika przenikania ciepła Uw, liczoną – uwaga! – dla całej konstrukcji okna. Im ten współczynnik jest niższy, tym lepiej, bo ucieka przez nie mniej ciepła.

Na szczęście przepisy zobowiązują producentów okien do obniżania Uw. Jeszcze dwa lata temu współczynnik izolacyjności cieplnej nie mógł przekraczać 1,5 W/m2K. Od 2017 r. jego górny pułap został obniżony do 1,3 W/m2K, zaś od 2021 r. ma spaść do 1,1 W/m2K. Trzeba jednak przyznać, że ten spadek nie jest jedynie efektem prawnych przepisów. Największe zmiany spowodowała konkurencja w branży producentów okien. Firma Fakro oferuje superenergooszczędne okno FTT U8 Thermo, którego współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi zaledwie 0,58 W/m2K! Zdaniem producenta jest to obecnie najbardziej energooszczędne okno dachowe (z pojedynczym pakietem szybowym) na rynku.

Najlepsze okna dachowe cechuje nie tylko niski współczynnik Uw, ale także możliwość pozyskania darmowej energii ze słońca. Warto więc zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności energii całkowitej „g”. Im wyższa jest jego wartość procentowa, tym bardziej pomieszczenia będą się nagrzewały pod wpływem słońca. Co szczególnie będzie odczuwalne w okresach letnich. Ale wówczas problem przegrzania pomieszczeń mogą rozwiązać odpowiednio dobrane żaluzje lub markizy.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Poradnik Budowlany; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Konkurencja wymusza jakość"
Reklama