Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Tradycja w nowoczesnym wydaniu

Dom pokryty panelami dachowymi łączonymi na rąbek. Dom pokryty panelami dachowymi łączonymi na rąbek. Materiały prasowe Blachy Pruszyński
Panele dachowe łączone na rąbek wróciły do łask. Jednak obok wyboru odpowiedniego rozwiązania ważny jest też profesjonalny montaż.

Spotykamy je na zabytkowych dworcach, pałacach, kościołach. Wiele z tych obiektów ma dachy wykonane w jednej z najstarszych technologii krycia – za pomocą stalowych lub miedzianych paneli łączonych na rąbek. Ta technika, do niedawna zapomniana, nadaje dachom oryginalny i atrakcyjny wygląd. A dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oferowanym przez producentów pokryć dachowych panele na rąbek przeżywają od kilku lat prawdziwy renesans.

Panele dachowe na rąbek to pokrycie uniwersalne, które doskonale komponuje się nie tylko z dawną architekturą, ale i z tą we współczesnym wydaniu. Dzieje się tak dzięki ponadczasowemu, klasycznemu kształtowi, który świetnie współgra zarówno z prostą bryłą nowoczesnych budynków, jak i tych starodawnych bądź stylizowanych na zabytkowe. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z prostym dwuspadowym dachem, czy z konstrukcją wielopołaciową, panele dachowe na rąbek sprawdzają się na każdym z nich.

Dawne panele na rąbek wykonywane były z blachy płaskiej przez dekarza, który przygotowywał wszystko bezpośrednio na placu budowy. Obecnie producenci dostarczają gotowe panele z nowoczesnymi zamkami zatrzaskowymi i otworami montażowymi. Możliwość produkowania na dowolną długość (aż do 12 m) oraz gotowe krawędzie ze ściętymi brzegami do montażu na listwie startowej sprawiają, że układanie jest wygodne i sprawne. Dodatkową oszczędność czasu zapewnia brak konieczności stosowania pełnego deskowania – wystarczy ruszt z łat i kontrłat.

Wybierając panele dachowe na rąbek, inwestorzy mają do dyspozycji różne rodzaje profilowań. To również innowacja, dzięki której producentom udało się osiągnąć większą sztywność paneli. Wśród modeli profilowań dostępnych na polskim rynku znaleźć można na przykład: płaski, falisty, nanofalę i trapez.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Poradnik Budowlany; s. 84
Reklama