Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Polityka i obyczaje

Polityka

Pytania o Polskę zadaje Adam Michnik rozmawiając z Jerzym Sadeckim. Na niektóre udziela też odpowiedzi i wyjaśnień. O optymizmie: „Jesteśmy optymistami, gdy chodzi o całość, ale w szczegółach już nie. To proste do wytłumaczenia: choć siedzisz w fantastycznym gabinecie dentystycznym i wyrywają ci ząb, nie jesteś optymistą”. O wykluczonych: „U nas z »wykluczonymi« jest taki paradoks, że jeszcze kilka lat temu prof. Ryszard Legutko mówił: »Nie znoszę słowa ‚wykluczenie’, nie znoszę słowa ‚tolerancja’. Teraz politycy PiS-u i ich publicyści głoszą: »Jesteśmy nietolerowani. Jesteśmy wykluczeni«. To się wszystko odwróciło. Krótko mówiąc: było wszystko w porządku, kiedy PiS rządził państwem, w telewizji, w mediach. Przestało być, gdy przestał rządzić”.

Po drugim pogrzebie Ryszarda Kaczorowskiego, którego trumnę ulokowano w Świątyni Opatrzności Bożej, prof. Bronisław Łagowski przypomniał historię jego prezydentury: „Ten pan Kaczorowski, porządny człowiek i zasłużony działacz harcerski, był fantomatycznym »prezydentem RP na uchodźstwie«, o czym nikt w Polsce nie wiedział dopóki Lech Wałęsa, otumaniony przez braci Kaczyńskich, nie potraktował go jako swego poprzednika na urzędzie. (...) Kto i jak wybrał pana Ryszarda Kaczorowskiego na prezydenta? Istniał też drugi, równoległy prezydent na uchodźstwie, gdzie się podział, że o nim nic nie słychać? (...) Naród, który daje sobie wmówić takie myślenie, będzie oszukiwany także w innych, stokroć ważniejszych sprawach”.

Wywiad Zbigniewa Brzezińskiego na temat Smoleńska obudził prawdziwych Polaków, którzy w różnych pismach, lecz w podobny sposób polemizują z jego wypowiedzią.

Polityka 47.2012 (2884) z dnia 21.11.2012; Polityka i obyczaje; s. 114
Reklama