Zamienione bliźniaczki: historia na film

Życie to nie kino
Andrzej Ofmański, ojciec zamienionych przed laty w szpitalu bliźniaczek, może nawet nie byłby przeciw kręceniu filmu o swojej rodzinie. Ale pod warunkiem, że nie będzie sztucznego happy endu.
Filmowe bliźniaczki Karolina i Paulina Chapko.
Karina Szymczuk/W-Impact/materiały prasowe

Filmowe bliźniaczki Karolina i Paulina Chapko.

W 1983 r. w warszawskim szpitalu przy Niekłańskiej zamieniono dzieci. Jedną z bliźniaczek, córek Andrzeja Ofmańskiego, omyłkowo oddano innym rodzicom. A ich córkę rodzicom bliźniaczek. Wyrosły w zamienionych rodzinach. Sprawa wyszła na jaw, bo po latach bliźniaczki przypadkiem się spotkały – i wydało się.

Ofmańscy i rodzina drugiej zamienionej dziewczynki wystąpili przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za błąd personelu szpitala. W 2009 r. sąd przyznał odszkodowanie – niecałe 2 mln zł. Media relacjonowały, historią żyła Polska.

Oszukane, oszukani

Mniej więcej w tym czasie z Andrzejem Ofmańskim umówiła się młoda kobieta z telewizji TVN. Powiedziała, że chcieliby zrobić o nich film. Taki, żeby dobrze się kończył, ku pokrzepieniu serc. Andrzej Ofmański był wobec pomysłu produkcji sceptyczny. Dodał, że jeśli wspólnie z pozostałymi członkami rodzin ustaliliby, że dają zgodę na film, to na pewno on nie powinien kończyć się szczęśliwie.

Bo to nie jest prawda.

Bilans jest raczej tragiczny. Biologiczna matka zamienionych bliźniaczek – od lat na lekach antydepresyjnych. Każde z czworga rodziców – w mniej lub bardziej intensywnych zmaganiach z poczuciem winy, że nie rozpoznali własnego dziecka w szpitalu. A więc co z nich za matki i ojcowie? Relacje między rodzicami a dziećmi – pozrywane albo pogmatwane.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną