Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kuchnia pokoleń

Przysmaki na wigilijnym stole

Kulebiak z kapustą Kulebiak z kapustą Andrzej Zygmuntowicz / Reporter
Karp, kutia, kulebiak. To trzy dania wigilijne, które dała nam babcia.
Co dobrego za stołem?Marek Raczkowski/Polityka Co dobrego za stołem?

Choć wielu z nas co roku narzeka na kłopoty związane ze świętami, męczące zakupy, jeszcze bardziej męczące gotowanie i powtarzalność tego, co się dzieje przy stole, czyli nudę, to w większości domów w dzień wigilijny płoną lampki na choinkach, pod białym obrusem na stole leżą kawałki świerkowych gałązek lub siano, a na talerzyku czeka przygotowany opłatek. I to nie tylko u katolików, którzy po kolacji pójdą na pasterkę, ale i u agnostyków, a nawet ateistów.

Rodzinną (ale sympatyczną i radosną) atmosferę wzmacniają kuchenne aromaty. A także podskubywanie już gotowych dań, ułożonych na pięknych półmiskach. No i ta ciekawość, co też leży pod choinką.

Moja rodzina jest bez wątpienia typowa, bo składa się z osób z różnych stron. Są przedstawiciele Zagłębia (myleni nawet i u nas ze Ślązakami), są Wielkopolanie, są prawdziwi, bo od początku XIX w. tu żyjący, warszawiacy i są ludzie z Kresów. A wszystko to spowodowane rewolucjami i wojnami, które co kilkadziesiąt lat przeorywały naszą ziemię. Ta mieszanina ma swoje odbicie i na świątecznym stole. Pięknym kolorem wyróżnia się modra kapusta, smakowicie paruje upieczony w śmietanie karp, są dwie zupy (by nie doprowadzić do waśni rodzinnej) – grzybowa i barszcz z pasztecikiem, duży wybór ciast, który zadowala przedstawicieli wszystkich regionów.

Najsilniejszy wpływ na wszystkich członków rodziny miała nasza babcia, która w 1920 r. dotarła do Polski wraz z dziadkiem wracającym po studiach w Kijowie i przywożącym z greckiego chutoru piękną żonę. Babcia nie znała języka męża i bała się kontaktu z jego rodziną o zupełnie odmiennych tradycjach. A że, jak się okazało, miała silny charakter, to twardą ręką wprowadzała własne obyczaje. I choć nie żyje już od ponad dziesięciu lat, pozostawiła je nam na zawsze.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Ludzie i Style; s. 154
Oryginalny tytuł tekstu: "Kuchnia pokoleń"
Reklama