Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zagraj to jeszcze raz, Karol

Casting na Karola Wojtyłę

Jacek Kawalec będzie papieżem w musicalu o Janie Pawle II. Jacek Kawalec będzie papieżem w musicalu o Janie Pawle II. M. Lasyk / Reporter
Jest możliwość na najbliższe lata stać się Karolem Wojtyłą albo kimś z jego życia.
W kastingu wzięło udział ponad 300 osób.Łukasz Krajewski/Agencja Gazeta W kastingu wzięło udział ponad 300 osób.

Przyjeżdżają do Krakowa aktorzy dyplomowani i ochotnicy, w tym dzieci, pokazać się przed komisją kastingową. Śpiewają i improwizują międzyemocyjnie – ten lirycznie, że niby poeta na spływie kajakowym; ten srogo, że ubek; tamten znów kilka zdań od siebie o Bogu, Matce Boskiej i wizjach sennych. Bilety już w sprzedaży, od 79 zł na trybunach do 229 zł pod sceną na płycie boiska; dostępność biletów duża.

Superprodukcja. Twórcy promują: czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było; były inne musicale, ale często o niczym, na licencji amerykańskiej, a ten jest o czymś i polski; jest to epopeja, biografia; multimedialny, popowo-rockowy i balladowo-songowy musical historyczny „Karol” o życiu i dziele Jana Pawła II. Od formowania się sylwetki duchowej w dziecku i młodzieńcu po odejście do domu Pana.

Twórcy przytaczają ciepłe anegdoty: Karol odpowiada „hau-hau” prałatowi, który myli się i zamiast spytać po polsku „jak się czuje papież”, pyta „jak się czuje piesek”; Karol każe dzieciom mówić do siebie „wujaszku”, ponieważ nie potrafią wymówić słowa „świątobliwość”; wierni skandują „witaj w Licheniu”, a Karol słyszy „witaj, ty leniu” i na tym szumie semantycznym buduje zabawne kazanie.

Zachęcają: będzie można i uśmiechnąć się, i zadumać.

– Chciałbym bardzo mocno podkreślić – mówi Michał Kaczmarczyk, autor libretta – że opowiemy o ideach i wartościach wpisanych w niezwykły pontyfikat; będzie to podróż po wielkiej polskiej historii.

Polityka 22.2016 (3061) z dnia 23.05.2016; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Zagraj to jeszcze raz, Karol"
Reklama