Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wariant fiński

Nie da się ukryć, że kraj czeka, aż prezydent Kaczyński zacznie prowadzić jakąś politykę zagraniczną. Prezydent Kaczyński deklaruje, że jakąś politykę zagraniczną chciałby prowadzić, ale niestety mu się to uniemożliwia. Właśnie zamierzał konkretną politykę zagraniczną zainicjować, gdy byli ministrowie spraw zagranicznych napisali słynny list krytykujący jego podejście do polityki zagranicznej.

List był skandaliczny i, szczerze mówiąc, odebrał mu ochotę do prowadzenia jakiejkolwiek polityki zagranicznej. Zresztą i tak nie mógłby jej prowadzić, gdyż środowiska targowiczan, które do tej pory miały wpływ na politykę zagraniczną kraju, pogarszają jego wizerunek na arenie międzynarodowej, w wyniku czego niemieccy satyrycy wyśmiewają się z niego, w wyniku czego poseł Gosiewski musi mobilizować określone organy do ścigania niemieckich satyryków.

Prowadzenia polityki zagranicznej nie ułatwia mu także kanclerz Angela Merkel, która sama co prawda politykę zagraniczną prowadzi, ale niestety tylko niemiecką. Zdaniem prezydenta, jadąc na Wschód na szczyt G8, pani kanclerz mogłaby się na chwilę zatrzymać w Warszawie, ale się nie zatrzymała, przez co uniemożliwiła mu prowadzenie polityki, bo nie miał z kim rozmawiać, a przecież trudno, żeby to on leciał na spotkanie z nią do Niemiec. – To strona silniejsza powinna iść na ustępstwa – powiada nie bez racji prezydent.

Czekając na konkretne niemieckie ustępstwa, prezydent i jego współpracownicy myślą o dyplomatycznym natarciu na kierunku wschodnim i spotkaniu z prezydentem Putinem. Lech Kaczyński od dawna wyraża przekonanie, że do spotkania z prezydentem Putinem dojdzie niebawem, gdyż niecierpliwie czeka na niego w Warszawie i o ile wie, prezydent Putin także czeka na niego w Moskwie. W tej atmosferze wzajemnego oczekiwania szefowa polskiego MSZ w jednym z wywiadów wspomniała o możliwości spotkania Kaczyńskiego z Putinem w Finlandii, ale prezydent Kaczyński jest wobec tej inicjatywy sceptyczny. Finlandia byłaby miejscem dobrym, ale prezydent nie wie, czy tam pojedzie, bo może być tak, że on pojedzie, a Putin nie przyjedzie i co wówczas w tej całej Finlandii robić?

No, ostatecznie będąc tam można by zainicjować politykę zagraniczną na kierunku fińskim i spotkać się z ich prezydentem, o ile jakiegoś mają, a chyba powinni. Na wszelki wypadek kanałami dyplomatycznymi trwają stosowne ustalenia na ten temat.

Polityka 31.2006 (2565) z dnia 05.08.2006; Fusy plusy i minusy; s. 91
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną