Społeczeństwo

Kac na całe życie

Pijane ciąże

Picie alkoholu, choć jesteśmy w europejskiej czołówce, to temat wstydliwy szczególnie dla kobiet. Picie alkoholu, choć jesteśmy w europejskiej czołówce, to temat wstydliwy szczególnie dla kobiet. vitomirov / PantherMedia
Niełatwo żyć z poczuciem takiej winy. Że własnemu dziecku zniszczyło się przyszłość, wydając je po alkoholu na świat.
Dziewięć tysięcy. Tyle dzieci przychodzi na świat w Polsce w ciągu roku ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych.Igor Morski Dziewięć tysięcy. Tyle dzieci przychodzi na świat w Polsce w ciągu roku ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych.

Minionek, Groszek, Kruszynka… Marta Libiszowska-Jóźwiak z Fundacji Dom w Łodzi nie chce podawać prawdziwych imion swoich podopiecznych. Może się to wydawać infantylne, ale gdy bierze ich na ręce, są dla niej właśnie jak fasolki i kropelki – kruche i w porównaniu z rówieśnikami nadzwyczaj drobne. A przede wszystkim bardzo chore. – Nie dość, że przyszły na świat z licznymi wadami, to pozostawiono je w szpitalu lub oddano do hospicjów, skąd trafiły do nas.

Jolanta Bobińska, która utworzyła Fundację w 2006 r.

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Kac na całe życie"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Small talk zaczął być źródłem stresu

Dr Marzena Cypryańska-Nezlek o tym, dlaczego pogawędka o pogodzie straciła miłą neutralność i zaczęła wywoływać napięcie.

Katarzyna Kazimierowska
07.07.2020