Społeczeństwo

Poligon Niepołomice

Niepołomice: poligon władzy

Adam Golec / Agencja Gazeta
W grudniu 2019 r. prokurator Prokuratury Okręgowej z Katowic odsunął od władzy burmistrza Niepołomic. Miastem rządzi komisarz związany z PiS, który wprowadza swoich ludzi na stanowiska. PiS idzie po samorządy, ostrzegają doświadczeni samorządowcy.
Zawieszony burmistrz Roman Ptak i jego zastępca Adam Twardowski.Marcin Kołodziejczyk/Polityka Zawieszony burmistrz Roman Ptak i jego zastępca Adam Twardowski.

Sytuacja

PF (Pełniący Funkcję) Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Krystian Zieliński (27 lat) nie czekał na decyzję sądu w sprawie zasadności zawieszenia wieloletniego burmistrza Romana Ptaka. Opierając się na pisemnym „wyznaczeniu” przez premiera Morawieckiego, 18 grudnia pojawił się w niepołomickim ratuszu i zasiadł za biurkiem burmistrza. Na drzwiach gabinetu zawisła tabliczka z jego nazwiskiem.

Dzień później przyjechał do Niepołomic Przemysław Bęben, by niedługo potem – po odwołaniu decyzją PF Zielińskiego władz gminnej spółki wodociągowej – zostać tam prezesem z kontraktem menedżerskim (tutejsze wodociągi, zbudowane od podstaw za czasów zawieszonego burmistrza, to dobrze prosperująca spółka).

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Poligon Niepołomice"

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020