Społeczeństwo

Gry w pegeery

Dawne pegeery – miejsca bez przyszłości

Pegeery zlikwidowała ustawa z 19 października 1991 r. Tylko co trzecie spośród 1,5 tys. gospodarstw było rentowne. Pegeery zlikwidowała ustawa z 19 października 1991 r. Tylko co trzecie spośród 1,5 tys. gospodarstw było rentowne. Andrzej Wiernicki / Forum
Premier obiecuje „naprawienie krzywd”, jakie III RP wyrządziła pracownikom pegeerów. Każda uprawniona gmina mogłaby dostać 400 tys. zł. Nisko tę krzywdę wyceniono. Tu ludzie przez lata przywykli, że mogą liczyć tylko na siebie.
Od 2004 r., już oficjalnie, wieś popegeerowska jest w dobrej kondycji.Krzysztof Chojnacki/EAST NEWS Od 2004 r., już oficjalnie, wieś popegeerowska jest w dobrej kondycji.

Błędy transformacji skazały popegeerowską wieś na zapomnienie i biedę – przekonywał Mateusz Morawiecki na Ogólnopolskim Święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi” w wielkopolskim Bralinie. Zapowiedział – „jeszcze w roku 2020” – program wsparcia dla tych obszarów. Do końca roku program nie ruszył, ale premier w sumie pochwalił się nim już cztery razy.

Krajobraz jak z Rancza

Teraz jest już jasne, że rząd na popegeerowskie gminy w Polsce przeznaczy 250 mln zł.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Gry w pegeery"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021