Społeczeństwo

Chwiejne dzieciństwo

Chwiejne dzieciństwo. Nastolatki coraz wcześniej sięgają po alkohol

Ponad 2,5 mln Polaków nadużywa alkoholu. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje 3–4 mln osób, w tym 1,5–2 mln dzieci. Ponad 2,5 mln Polaków nadużywa alkoholu. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje 3–4 mln osób, w tym 1,5–2 mln dzieci. Iza Kucharska
Nastolatki piją. Pierwszy raz po alkohol sięgają w wieku 12–13 lat. Kiedy mają 15–18, były już co najmniej raz pijane.
„Jak umrę, to nikt mnie nie będzie żałował. Przecież nikt mnie nie chce.” – uważa Paweł (14 lat).Piotr Jasiczek/Forum „Jak umrę, to nikt mnie nie będzie żałował. Przecież nikt mnie nie chce.” – uważa Paweł (14 lat).

Pawła do ośrodka przywieźli rodzice. Z drugiego końca Polski. Wpakowali go do auta, kiedy tylko dostali wypis ze szpitala. Nie pamięta tej jazdy. Spał na tylnym siedzeniu samochodu. Pamięta, że jak matka kładła obok niego sportową torbę z ciuchami, objęła go z całych sił i płacząc, powiedziała: „Kocham cię”. Teraz wysyła mu codziennie esemesy. Pisze, że kocha. I wierzy, że będzie dobrze. Tato też pisze. Jakby nagle oboje uznali, że bez tych wyznań nie może się obejść.

Przecież nikt mnie nie chce

No więc przywieźli go do ośrodka terapii uzależnień dla młodzieży, bo się upił.

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Społeczeństwo; s. 37
Oryginalny tytuł tekstu: "Chwiejne dzieciństwo"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021