Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Ciemne pokoje za jasną fasadą

Ciemne pokoje za jasną fasadą. Domy dziecka prędko nie znikną

Wezwania do odejścia od opieki instytucjonalnej nad dziećmi wychowującymi się poza domem rodzinnym rozbrzmiewają w Polsce od ponad dwóch dekad. Wezwania do odejścia od opieki instytucjonalnej nad dziećmi wychowującymi się poza domem rodzinnym rozbrzmiewają w Polsce od ponad dwóch dekad. Marina Shatskih / Unsplash
Zmiana przepisów o rodzinie zastępczej nie sprawi, że domów dziecka zacznie ubywać ani że warunki w nich będą się poprawiać.
Gotowość, by we własnym domu zajmować się dziećmi innych, którzy z różnych powodów popadli w tarapaty, od kilku lat wśród Polaków stygnie.Patryk Sroczyński Gotowość, by we własnym domu zajmować się dziećmi innych, którzy z różnych powodów popadli w tarapaty, od kilku lat wśród Polaków stygnie.

Ta historia ma początek kilka lat temu. Dzieci była trójka. Dziewczynki: dwu- i czteroletnia, oraz siedmioletni chłopiec. – Rodzeństwo. Policja przywiozła je do nas z interwencji, prosto z rodzinnej awantury – opowiada Patrycja, wychowawczyni z domu dziecka na południu Polski. – Były za małe, zgodnie z prawem nie powinny w ogóle trafić do placówki, tylko do rodziny zastępczej. Ale nie było miejsca. Kilka tygodni później po dzieci zgłosiła się rodzina zastępcza: pan 72 lata, pani 69.

Polityka 41.2022 (3384) z dnia 04.10.2022; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciemne pokoje za jasną fasadą"
Reklama