Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

GRECJA: Tajemnice „listy Lagarde”

Christine Lagarde Christine Lagarde Sebastian Derungs/WEF / Flickr CC by SA
Według dziennika Dimokratia opublikowanie przez tygodnik Hot Doc „listy Lagarde” rozpętało burzę. Dokument, zawdzięczający swoją nazwę Christine Lagarde, byłej francuskiej minister gospodarki i finansów, zawiera wykaz 2059 bogatych – w tym bardzo znanych – Greków, którzy ulokowali swój majątek na kontach w Szwajcarii.
materiały prasowe

Przekazana ona została przez urzędnika HSBC najpierw Francji, potem, w 2010 r., rządowi greckiemu, ale nigdy nic z niej nie wynikło.

Dimokratia zadaje sobie pytanie, jak lista mogła się zagubić. Ówczesny minister finansów Giorgos Papaconstantinou przekonuje, że zapomniał, komu ją przekazał, a jego następca Evangelos Venizelos oświadcza, że ją zgubił. „Skąd tyle tajemnic wokół tej sprawy i kto na tym skorzysta?”, zastanawia się gazeta i dowodzi, że „otwarta jest droga do powołania specjalnej komisji parlamentarnej do zbadania zarzutów przeciwko Giorgosowi Papaconstantinou”.

Jak dotąd jedyną osobą nękaną w tej sprawie jest redaktor naczelny Hot Doc, Kostas Vaxevanis, zatrzymany za złamanie ustawy o publikacji danych osobowych, po czym wypuszczony na wolność 28 października. 29 października ma stanąć przed sądem w Atenach. Może to właśnie tłumaczy ostrożność reszty prasy. „Listę Lagarde otacza tajemnica”, stwierdza To Ethnos, wykazując pewien sceptycyzm.

Dziennikarz i wydawca Hot Doc opublikował listę Greków posiadających konta w Szwajcarii i uciekających przed podatkami. Nie podał wysokości kwot, jakie mają na rachunkach bankowych, tylko ich nazwiska, i twierdzi, że lista jest prawdziwa. Ale czy jest to naprawdę lista przesłana w 2010 r. przez ówczesną francuską minister finansów Christine Lagarde jej greckim odpowiednikom? Figurują na niej nazwiska armatorów, przemysłowców, studentów itd. Należałoby stwierdzić, czy kwoty naprawdę zgadzają się z nazwiskami. Wydawca został zatrzymany, ale śledztwo jest w toku, zwłaszcza na poziomie parlamentarnym, wymienieni na liście politycy mają zostać przesłuchani.

Artykuł pochodzi ze strony Presseurop

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Dlaczego książki drożeją, a księgarnie upadają? Na rynku dzieje się coś dziwnego

Co trzy dni znika w Polsce jedna księgarnia. Rynek wydawniczy to materiał na poczytny thriller.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
18.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną