„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Wenecja wśród kaktusów

Złotem skuszeni

materiały prasowe
Meksykańską wioskę Chipilo założyli w XIX w. włoscy osadnicy, którzy uwierzyli w opowieści o eldorado. Ich potomkowie wciąż posługują się starym dialektem, którego nikt inny nie rozumie.

Hugo Colombo, jak przystało na śpiewaka operowego, mówi donośnym, wymodulowanym głosem. Słowa wypowiada z typowo włoską, wznosząco-opadającą intonacją. W ogródku restauracyjnym w centrum Chipilo właśnie zamówił rum, nie wstając nawet z krzesła, zamawia też od razu kawę w pizzerii naprzeciwko. W tej scence nie ma niczego niezwykłego. Dziwem jest natomiast samo Chipilo: leży bowiem 15 km od miasta Puebla, w samym sercu Meksyku.

Hugo mówi w chipileno. Nie jest to język włoski ani wenecki, tylko jeden z wariantów tego ostatniego, oddalony od źródeł w czasie i przestrzeni. Miejscowi z dumą opowiadają, że amerykańska badaczka Carolyn MacKay ułożyła czterojęzyczny słownik meksykańsko-wenecko-włosko-chipileno, przydatny tylko dla nich – 3,5 tysiąca mieszkańców Chipilo.

Powrót do źródeł

Język wenecki pojawił się w Meksyku w 1882 r. wraz z grupą imigrantów przybyłych z Segusino, miejscowości leżącej koło Wenecji. Były to czasy Giuseppe Garibaldiego i romantycznych dążeń do zjednoczenia narodu włoskiego. Gdy ci wieśniacy opuszczali swoje domy, każda gmina i każda dolina zachowywała jeszcze odrębność językową, zaznaczoną wówczas dużo wyraźniej niż we współczesnych Włoszech. To właśnie stanowi o wartości chipileno: ten wenecki dialekt przetrwał w Meksyku do naszych czasów w nienaruszonym stanie, z zachowaniem wszelkich niuansów. – To najczystsza forma tego języka, bo nieskażona przez zunifikowany język włoski – zapewnia Hugo.

Pełna wersja artykułu dostępna w 48 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną