Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Maszeruj albo giń

Legia cudzoziemska: gdzie walczą najemnicy

Polityka
Co we współczesnym świecie robi przeżytek, jakim jest Legia Cudzoziemska – zbieranina zabijaków i bandytów odziana w mundury? Albo walczy, albo zdycha z nudy.

Wiejska okolica na południu Francji u podnóży majestatycznych Pirenejów. Na porośniętym trawą pagórku 20 mężczyzn w maskujących strojach, z kamuflażem na twarzach i karabinami w dłoniach siedzi sztywno plecami do siebie na żelaznych krzesłach, które mają imitować ławy bojowego helikoptera zmierzającego na miejsce akcji. Dwóch okulałych podczas wcześniejszych ćwiczeń rekrutów odgrywa rolę pilotów, inni zabezpieczają miejsce wyimaginowanego lądowiska, na którym zaraz usiądzie bojowy „śmigłowiec”. Biada tym, którzy przy jego opuszczaniu znajdą się zbyt blisko wirnika – oficerowie zaraz każą im robić karne pompki. Ukarani muszą głośno liczyć po francusku, jeśli się pomylą albo zapomną słowa, zaczynają od nowa. W końcu rekruci wycofują się na miejsca, siadają na żelaznych krzesłach i „odlatują” do bazy. Po czym cała operacja powtarzana jest do znudzenia.

Podczas kolejnej odsłony operacji „zabezpieczania lądowiska” jeden z przyszłych legionistów upuszcza karabin. Sierżant, były oficer rosyjskiej armii, wyciąga rękę z zaciśniętą pięścią. Niezdara sam wymierza sobie karę, uderzając w nią kilkakrotnie głową.

Nieważne, kiedy umrzesz

Adepci francuskiej Legii Cudzoziemskiej, elitarnej formacji składającej się w przeważającej części z obcokrajowców, podczas takich ćwiczeń wcale się nie uczą wojskowej taktyki, lecz pozbywają cywilnych nawyków: zadawania zbędnych pytań, sugerowania lepszych rozwiązań i podawania w wątpliwość decyzji przełożonych. Im szybciej o nich zapomną, tym lepiej dla nich. W końcu wojna rządzi się własną logiką. Podobnie jak Legia Cudzoziemska, której motto brzmi Legio Patria Nostra – „Legia jest naszą ojczyzną”. Dla ojczyzny robi się wszystko, a ona w zamian przygarnia wszystkich. Tylko dla kobiet nie ma w niej miejsca.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 51/52 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną