Świat

I świat stał się graniasty

Gry i zabawy

materiały prasowe
Lego to skrót od słów „baw się dobrze”. Duńska firma z miasteczka Billund zarabia na tym krocie już od 80 lat.

Lądują tu maleńkie samoloty o czerwonych dziobach, przypominające wyglądem klaunów. Niebieskie budynki wzdłuż pasa startowego od razu przywodzą na myśl klocki lego. Firma zatrudnia cztery spośród sześciu tysięcy mieszkańców tej duńskiej miejscowości. Miasteczko jest nierozerwalnie związane z marką Lego; w ciągu minuty produkuje się tu 42 tys. klocków wysyłanych do 130 krajów. Na bilbordzie przy wjeździe na drogę widać zdjęcie domków, które nawiązują kształtem do łączących się ze sobą klocków stanowiących podstawę systemu Lego.

Miasto z klocków

Historia wielkiego sukcesu rozpoczęła się właśnie tu, w 1932 r. Wtedy to cieśla Ole Kirk Kristiansen, który robił meble i stropy, po kilku pożarach musiał wprowadzić w życie plan B. Leg godt (baw się dobrze) to rozwinięcie skrótu stanowiącego nazwę marki, która świętuje właśnie 80 rocznicę powstania. Jej produkty sprzedają się w niezwykłym tempie (osiem zestawów na sekundę), mają też fankluby liczące łącznie cztery miliony członków.

Jeden z synów założyciela, Godtfred, podjął w 1958 r. decyzję, która miała całkowicie zmienić losy firmy: decyzję o przejściu od drewna do plastiku, od pojedynczych gładkich klocków do dających się ze sobą połączyć elementów; od wykończonego towaru do spersonalizowanego produktu, od zwykłej zabawki do takiej, która bawiąc, uczy (w tym haśle zawiera się cała filozofia firmy). Klocki rzeczywiście pełnią funkcję edukacyjną.– Wiecie, ile jest możliwych kombinacji ułożenia zaledwie sześciu elementów lego o ośmiu wypustkach? 915 milionów – mówi Jan Christensen, dyrektor ds. PR. W oczach nastoletniego fana pojawia się błysk.

Tu, w Billund, wszystko wydaje się czyste i świetnie zorganizowane. Pustą ulicą przejeżdża ciężarówka w jaskrawych kolorach, żółtym i czerwonym, z wielkim napisem Lego. Cały ten obrazek przypomina scenę z jakiegoś dziwacznego serialu w stylu „Twin Peaks”. Z okien samochodu widać nowoczesne domy, ale też budynki z lat 30. XX w., stacje benzynowe, supermarkety, ludzi jadących na rowerach lub uprawiających jogging. Miejsce wygląda jak jeden z zestawów Lego City, a my sami przypominamy miniaturowe figurki na planszy (te figurki są największą rodziną na świecie; od połowy lat 70. wyprodukowano ich już cztery miliardy).

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 2 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Romanowski zjadł z Ziobrą beczkę soli, żołnierzem był wiernym. Teraz może za to zapłacić

Z Ziobrą zjadł beczkę soli, w resorcie nadzorował aferalny Fundusz Sprawiedliwości, jest numerariuszem kościelnej organizacji Opus Dei. Marcin Romanowski w tym tygodniu może trafić do aresztu.

Anna Dąbrowska
12.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną