Świat

Zjesz przyjaciela?

Końska afera

materiały prasowe
Francuzi uwielbiają to mięso. Dlaczego Brytyjczycy kręcą na nie nosem? Wszystko przez to, że ludzkość chce uniknąć chaosu – pisze Boris Johnson.

Wyobraźcie sobie, że jesteście antropologami z Marsa. Lądujecie w Wielkiej Brytanii. Bierzecie do rąk gazetę i czytacie doniesienia o oburzeniu tubylców, którzy w wyniku oszustwa jedli końskie mięso w swoim lasagne. Dowiadujecie się o próbach, jakie podejmuje ministerstwo, by uspokoić rozwścieczonych obywateli i o obawach premiera, że ta „niesmaczna” sprawa może wejść na stałe do narodowego menu. Obserwujecie histerię w całym kraju.

Potem wsiadacie w pociąg i jedziecie do Paryża. Tam wchodzicie do restauracji i za pomocą podręcznego zestawu do badania DNA identyfikujecie ciemny, słodkawy kawałek mięsa o posmaku dziczyzny, leżący przed wami na talerzu. Zostaliście zachęceni do spróbowania steku z tych samych czworonożnych zwierząt, które brytyjska opinia publiczna ze łzami w oczach odrzuciła.

Kolekcja zakazów

Zdumiewające! Oto dwa narody, na tym samym mniej więcej poziomie rozwoju, których historia często splata się ze sobą, których języki są spokrewnione. Weszły w epokę internetu, mając radykalnie odmienne wyobrażenie o tym, co ludzie powinni jeść. Im bardziej przyglądamy się światu, tym bardziej niezwykłe wydają się nam skrupuły Brytyjczyków. Od Meksyku po Kazachstan ludzie jedzą koninę – a Chińczycy przeżuwają zdumiewającą liczbę 1,7 mln koni rocznie.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 8 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 lutego 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Świat

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną