Świat

Podatek od rozwodu

Alina Kabajewa Alina Kabajewa ITAR TASS / Forum

Gdyby Władimir i Ludmiła Putinowie ogłosili swój rozwód nieco później, być może przyszłoby im za tę decyzję zapłacić. Grupa deputowanych do rosyjskiej Dumy Państwowej pod kierownictwem Jeleny Mizuliny (współautorki ustawy, która pod pozorem walki z pedofilią usankcjonowała cenzurę w rosyjskim Internecie) przygotowała „Koncepcję państwowej polityki prorodzinnej do 2025 r.”. Jej autorzy chcą propagować wielodzietność, ograniczyć aborcję, zwiększyć wpływy Cerkwi na ustawodawstwo i proponują także podatek rozwodowy. Wszystko w imię obrony pełnych rodzin. Tylko w 2010 r. na 186 tys. zawartych w Rosji małżeństw przypadło 153 tys. rozwodów, co jest światowym rekordem. „Rosja jest wciągana w system relacji charakterystycznych dla zachodniej cywilizacji z jej fetyszyzacją praw i wolności człowieka”, napisano w przygotowanym przez Mizulinę dokumencie. Inicjatywę deputowanych skrytykowały liberalne i opozycyjne środowiska. Dwa dni po ogłoszeniu założeń „Koncepcji” Władimir Putin odtrąbił koniec swojego 30-letniego małżeństwa.

Rozwód wywołał lawinę komentarzy. Nie brakuje spekulacji i plotek, że najważniejszym powodem rozstania jest młoda gimnastyczka Alina Kabajewa, mistrzyni olimpijska i 14-krotna medalistka mistrzostw świata, z którą Putin ma już rzekomo dwójkę dzieci. Eksperci od kondycji rosyjskiej duszy próbują dostrzec coś więcej. Niektórzy twierdzą np., że prezydent Rosji pokazał ludzką twarz i wprowadził na Kreml zachodnie standardy przejrzystości prywatnego życia polityków. Dla innych rozwód głowy państwa wpisuje się w imperialną tradycję rządów – ostatnim rosyjskim przywódcą, który oficjalnie zakończył swoje małżeństwo, był Piotr I. Która hipoteza jest bliższa prawdy, pokaże los „Koncepcji polityki prorodzinnej”. Jeśli podatek od rozwodów zostanie wprowadzony, będzie to jasny sygnał, że przywódcy wolno więcej niż zwykłym śmiertelnikom.

Polityka 24.2013 (2911) z dnia 11.06.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną