Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Drugie trzęsienie Skopje

Stara i nowa stolica Macedonii

„Socrealistyczny” pomnik Olimpias na placu Powstania Karposza. „Socrealistyczny” pomnik Olimpias na placu Powstania Karposza. Wojciech Śmieja / Polityka
W 1963 r. stolica Macedonii, Skopje, w wyniku trzęsienia ziemi legła w gruzach. W jej odbudowę zaangażował się cały świat – powstało tzw. miasto solidarności. 50 lat później nowe trzęsienie zaplanowali macedońscy politycy.
Gigantyczny pomnik Aleksandra Macedońskiego zwany Wojownikiem na koniu.Wojciech Śmieja/Polityka Gigantyczny pomnik Aleksandra Macedońskiego zwany Wojownikiem na koniu.

Zakład fryzjerski Xhemaila znajduje się w samym centrum Starej Czarszii przy ulicy Bitpazarskiej. Działa nieprzerwanie od 60 lat i wygląda jak muzeum tego fachu. Właściciel jest schludny, smukły i gibki. Ma po osiemdziesiątce, na palcu nosi wielki sygnet i strzygąc klienta, potrafi zatańczyć tradycyjne oro. Pod naciskiem dłoni balwierza klient posłusznie odchyla głowę na bok. Ostrze brzytwy przylega prostopadle do skóry; w ułamku sekundy przycięte baczki spadają na podłogę.

Polityka 43.2013 (2930) z dnia 22.10.2013; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Drugie trzęsienie Skopje"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022