Świat

Szachownica na cyrylicy

Chorwacja skręca w prawo

Protest weteranów w Zagrzebiu. Choć twierdzą, że są apolityczni, popierają prawicę. Protest weteranów w Zagrzebiu. Choć twierdzą, że są apolityczni, popierają prawicę. Sanjin Strukic/Pixsell / PAP
Rządzona przez nacjonalistów Chorwacja dołącza do krajów „dobrej zmiany”. Choć to zmiana cieplejsza, bardziej adriatycka.
W czasie wyborów prezydenckich wielu ludzi niespecjalnie przychylnych prawicy nie głosowało – i wygrała prawicowa kandydatka Kolinda Grabar-Kitarović.Mike Segar/Reuters/Forum W czasie wyborów prezydenckich wielu ludzi niespecjalnie przychylnych prawicy nie głosowało – i wygrała prawicowa kandydatka Kolinda Grabar-Kitarović.

Na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, między wysepkami i białokamiennymi miasteczkami, nad przepłacanymi przez turystów ośmiornicami z grilla, wojna wydaje się nierealnym wspomnieniem. Ale kto pojedzie raptem kilkanaście kilometrów na wschód, w stronę Bośni, ten zobaczy, że dalmackie wybrzeże to tylko makijaż, bo chorwackie ciało nadal nosi głębokie blizny.

Widać je na przykład w okolicach Kninu, dawnej stolicy Republiki Serbskiej Krajiny, separatystycznego państewka, które na początku lat 90.

Polityka 10.2016 (3049) z dnia 01.03.2016; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Szachownica na cyrylicy"

Czytaj także

Ludzie i style

Związki romantyczne: zachowania, które wydają się normalne, a są toksyczne

Zdarza się, że mylimy zachowania, które są do zaakceptowania, z takimi, które stopniowo nasze związki wyniszczają.

Polityka.pl
13.05.2017