Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Z rejestracją do Kanady

Elektroniczna rejestracja przy wjeździe do Kanady jest już obowiązkowa. Dobrze o tym pamiętać. Elektroniczna rejestracja przy wjeździe do Kanady jest już obowiązkowa. Dobrze o tym pamiętać. Wikipedia

Ottawa przypomina o elektronicznej rejestracji przed podróżą do Kanady. Electronic Travel Authorization, w skrócie eTA, obowiązuje obywateli wszystkich krajów, które z Kanadą mają ruch bezwizowy, m.in. Polaków. Wniosek, w którym podaje się dane osobowe, numer paszportu, informacje o wykonywanym zawodzie, dane pracodawcy czy posiadane środki na podróż, trzeba wypełnić, po angielsku albo francusku, co najmniej 72 godziny przed wylotem. W przypadku wyjazdów rodzinnych każdy rejestruje się osobno, nawet małe dzieci. Raz uzyskane pozwolenie na wjazd działa przez pięć lat albo do końca ważności paszportu, na podstawie którego wprowadzano dane. Wniosku nie trzeba drukować, trzeba natomiast za niego zapłacić całe 7 dol. kanadyjskich.

Zarejestrowanie się nie gwarantuje wpuszczenia do Kanady. Nadal na miejscu każdy będzie musiał odbyć rozmowę z urzędnikiem imigracyjnym. Rejestracja ma tylko zmniejszyć liczbę przypadków, w których podróżujący są cofani do swojego kraju dopiero w Kanadzie. System eTA obowiązuje już od połowy marca, ale wiele osób o rejestracji nie słyszało, więc dzisiaj jeszcze można liczyć na taryfę ulgową. Rząd ruszył z kampanią informacyjną, ale zapowiada, że od września nikt na lotnisku nie będzie już słuchał tłumaczeń i bez zarejestrowania się w systemie nie wejdziemy nawet na pokład samolotu.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama