Świat

Małe było piękne

Jaka przyszłość czeka Katalonię?

Okna i balkony Barcelony przed referendum w sprawie niepodległości Katalonii Okna i balkony Barcelony przed referendum w sprawie niepodległości Katalonii Paul Hanna/Reuters / Forum
Zwolennicy niepodległości Katalonii są przekonani, że gdy już uwolnią się od Hiszpanii, ich małe państwo zakwitnie. Ale mogą się głęboko rozczarować.
Fortuna zaczyna się odwracać od maluchów. Wystarczy spojrzeć na Islandię i kraje bałtyckie – wszystkie bardzo ciężko przeżyły kryzys.Chris McGrath/Getty Images Fortuna zaczyna się odwracać od maluchów. Wystarczy spojrzeć na Islandię i kraje bałtyckie – wszystkie bardzo ciężko przeżyły kryzys.

„Hiszpania nas ogranicza” – twierdzi szef regionalnego rządu Katalonii Carles Puigdemont. W jednym z ubiegłotygodniowych wywiadów wyłożył swoją wizję przyszłego państwa katalońskiego: „Zbiurokratyzowany i skorumpowany Madryt podcina nasz potencjał. Tylko niezależni jesteśmy w stanie w pełni go wykorzystać”. W skrócie, Puigdemontowi marzy się Katalonia-Singapur Europy, czyli niewielkie terytorialnie i ludnościowo państwo, które swoje bogactwo – w tym przypadku dzięki członkostwu w Unii Europejskiej – opiera na handlu z potęgami, samo zachowując przy tym możliwie najdalszą neutralność.

Polityka 41.2017 (3131) z dnia 10.10.2017; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Małe było piękne"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021