Świat

Kto wygrał w Szwecji?

Co przyniosą wybory parlamentarne w Szwecji

Szwecja przyjęła najwięcej w Europie uchodźców, licząc na głowę mieszkańca, ale stać ją było na to i uchodźcy są potrzebni, bo brakuje rąk do pracy. Szwecja przyjęła najwięcej w Europie uchodźców, licząc na głowę mieszkańca, ale stać ją było na to i uchodźcy są potrzebni, bo brakuje rąk do pracy. Jonathan Nackstrand/AFP / EAST NEWS

Wiadomo, która partia wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Szwecji, ale kto przez następne 4 lata będzie rządził krajem, dziś trudno jeszcze powiedzieć.

O fotel premiera na kolejną kadencję ubiega się obecny szef rządu, socjaldemokrata Stefan Löfven. Jego partia odnotowała najgorszy wynik w historii (28,4 proc.), chociaż nadal będzie największym ugrupowaniem w Riksdagu. Konkuruje z nim uważany za przywódcę opozycji konserwatysta Ulf Kristersson, ale i jego partia zadołowała w wyborach (19,8 proc.

Polityka 37.2018 (3177) z dnia 11.09.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto wygrał w Szwecji?"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Psi umysł

Nie my udomowiliśmy psy. One zrobiły to same i dzięki temu, pod pewnymi względami, stały się bystrzejsze od szympansów.

Marcin Rotkiewicz
01.06.2020