Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Teraz albo nigdy

Bardzo burzliwy przebieg brexitu

Brexit to nie jest wina brytyjskiej klasy politycznej, ale przestroga dla każdej demokracji.

Ostatni tydzień, choć nie przesądził losów brexitu, jak żaden poprzedni uzmysłowił Brytyjczykom, w jakim są bagnie. We wtorek parlament po raz drugi odrzucił umowę wyjścia, którą przez 18 miesięcy negocjowała Theresa May. W środę posłowie wykluczyli możliwość wyjścia z Unii 29 marca bez żadnej umowy, co miałoby poważne konsekwencje gospodarcze, m.in. prognozowany spadek brytyjskiego PKB o 8 proc. I w końcu w czwartek – z braku porozumienia – Izba Gmin upoważniła premier do starań o opóźnienie brexitu. Zdecyduje o tym Rada Europejska 21 i 22 marca. Oto dlaczego powinna odmówić Brytyjczykom.

Upór May, która zmusza posłów do kolejnych głosowań nad tą samą umową, można oczywiście tłumaczyć egoizmem pani premier, która koleiny raz stawia interes własny i partyjny nad racją stanu. Ale warto spojrzeć na to z innej perspektywy. W czerwcu 2016 r. suweren się wypowiedział, oczekując brexitu, choć nie wiadomo dokładnie jakiego. Z jednym, jasnym wyjątkiem, od którego May nie mogła odstąpić – Londyn musi odzyskać kontrolę nad granicami i przepływem osób. Premier wzięła sprawy w swoje ręce, popełniając przy tym szereg błędów, np. uruchamiając dwuletni okres negocjacji bez planu i strategii. Tylko warto pamiętać, że po pierwsze, nikt tego wcześniej nie robił. Po drugie, w negocjacjach różnica potencjałów była oczywista. I po trzecie, Unia nie może nagradzać dezerterów.

Efektem jest umowa wyjścia, która niewielu zadowala. Ale May wie – w końcu sama to negocjowała – że w tych warunkach lepszej nie dostanie. Mając w tyle głowy groźbę wyjścia bez umowy, zaczęła więc straszyć obie strony: brexitowców, żeby przestali marzyć o lepszej umowie, bo jeśli nie poprą jej propozycji, to Wielka Brytania wystąpi o nawet roczne przełożenie brexitu, a wówczas może on nigdy nie nastąpi.

Polityka 12.2019 (3203) z dnia 19.03.2019; Komentarze; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Teraz albo nigdy"
Reklama