Świat

Era kontenera

Kontener rządzi światem

Kontenerowce mogłyby być jeszcze dłuższe, wyższe i szersze, ale ich rozmiary ogranicza dostępna infrastruktura portowa i geografia przesmyków morskich. Kontenerowce mogłyby być jeszcze dłuższe, wyższe i szersze, ale ich rozmiary ogranicza dostępna infrastruktura portowa i geografia przesmyków morskich. Getty Images
Statek „Ever Given”, który zablokował Kanał Sueski, wiózł ich ponad 20 tys. – od tych prozaicznych stalowych pudeł zależy nasze życie.
Lech Mazurczyk/Polityka

Mimo uwolnienia kontenerowca „Ever Given” z Kanału Sueskiego inny globalny kryzys transportowy trwa w najlepsze. Brakuje kontenerów – choć krąży ich po świecie ok. 50 mln, to chwilowo nie ma ich tam, gdzie są najbardziej potrzebne. W lutym za przewiezienie kontenera o wymiarze 20 stóp na trasie z Szanghaju do Europy płacono ponad 4 tys. dol., sześć–siedem razy więcej niż w maju zeszłego roku.

98 proc. nowych kontenerów powstaje w Chinach. Tamtejsi producenci, skrzętnie korzystając z okazji, dwukrotnie podnieśli ceny, do 3,5 tys.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Era kontenera"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021