Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Bez patentu

Tylko 0,2 proc. z 700 mln dotąd podanych szczepionek wkłuto w ramiona mieszkańców państw najbiedniejszych. Tylko 0,2 proc. z 700 mln dotąd podanych szczepionek wkłuto w ramiona mieszkańców państw najbiedniejszych. HayDmitriy / PantherMedia

Nieoczekiwanie przyspieszyła dyskusja o zawieszeniu praw własności na szczepionki covidowe. Rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił, że jednak jest za tym pomysłem. Swoją decyzją w trudnej sytuacji postawił Unię Europejską, z którą od jesieni byli głównymi hamulcowymi inicjatywy zgłoszonej przez RPA i Indie na forum Światowej Organizacji Handlu, WTO. Taka decyzja wymaga jednomyślności 164 członków WTO, ale negocjacje w sprawie niektórych zasad TRIPS, kluczowego tu porozumienia o handlowych aspektach praw własności intelektualnej, idą mozolnie. Od października spotykano się dziesięciokrotnie i nic nie zapowiada, by jedenasta runda negocjacyjna zaplanowana na początek czerwca była ostatnia.

Pomysł ma poparcie około setki rządów, wspieranych przez apele grup obywateli, szeregu noblistów, ostatnio papieża Franciszka i dyrektora WHO dr. Tedrosa, który przypomina, że tylko 0,2 proc. z 700 mln dotąd podanych szczepionek wkłuto w ramiona mieszkańców państw najbiedniejszych. Zwolennicy twierdzą, że aby wygrać z pandemią, trzeba próbować różnych strategii, w tym znieść blokady, które ograniczają produkcję szczepionek poza Ameryką i Europą. Maksymaliści mówią o zachętach do ujawniania tajemnic handlowych, danych z badań klinicznych, globalnego udostępniania technologii, także testów i innych środków walki z koronawirusem.

W Unii tak odważny pogląd budzi opór państw z silnie rozwiniętym przemysłem farmaceutycznym, zwłaszcza Niemiec, na nie jest także Wielka Brytania. Przeciwnicy zamysłu starają się przekierować uwagę na kwestie ułomnej dystrybucji i m.in. amerykański zakaz eksportu szczepionek. Argumenty sprowadzają się głównie do przestróg przed obniżeniem jakości preparatów produkowanych bez nadzoru ich twórców, co może zaowocować wzrostem obaw przed szczepieniami w ogóle.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama