Świat

Telekrata

SALWADOR: Państwo na bitcoiny

Posiedzenie gabinetu prezydenta. W tle portret duchowego przywódcy teologii wyzwolenia abp. Oscara Romero, zastrzelonego w 1980 r. Posiedzenie gabinetu prezydenta. W tle portret duchowego przywódcy teologii wyzwolenia abp. Oscara Romero, zastrzelonego w 1980 r. Adrees Latif/Reuters / Forum
Salwador to pierwszy na świecie kraj, który przyjmie bitcoina jako oficjalną walutę. Wszystko za sprawą Nadżiba Bukele. Dla jednych – zamordysty. Dla innych – trybuna ludu.
„Akceptujemy bitcoiny” – bar na plaży Punta Roca w La Libertad w Salwadorze.Jose Cabezas/Reuters „Akceptujemy bitcoiny” – bar na plaży Punta Roca w La Libertad w Salwadorze.

Salwadorczycy, którzy pracują w USA – jest ich tam ponad 2,5 mln – i stamtąd wysyłają pieniądze rodzinom w kraju, ominą dzięki bitcoinowi pośredników, głównie banki. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną w rodzinnych skarbonkach. Takie uzasadnienie ma przekonać mieszkańców małego, 6,5-milionowego kraju w Ameryce Środkowej do rewolucyjnego pomysłu prezydenta Nadżiba Bukele. Ma też pokazać, że prezydent stale myśli o dobru obywateli.

Wysyłana do Salwadoru ze Stanów gotówka to około 20 proc.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Telekrata"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021