Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Przystanek amnezja

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Ogród Pamięci na dawnym poligonie strzeleckim NKWD w Butowie pod Moskwą. W latach 1937–38 podczas masowych egzekucji stracono tu ponad 20 tys. osób. Ogród Pamięci na dawnym poligonie strzeleckim NKWD w Butowie pod Moskwą. W latach 1937–38 podczas masowych egzekucji stracono tu ponad 20 tys. osób. Maxim Shipenkov/EPA / PAP
Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.
Protest obrońców stowarzyszenia Memoriał przed siedzibą sądu w Moskwie.EAST NEWS Protest obrońców stowarzyszenia Memoriał przed siedzibą sądu w Moskwie.

W ostatnich dniach starego roku rosyjski sąd zlikwidował stowarzyszenie Memoriał – legendarną, najstarszą w Rosji niezależną organizację, która dokumentowała dawne zbrodnie stalinowskie. A także „mały” Memoriał, organizację córkę, która pomagała więźniom politycznym. Można się od wyroku odwołać, ale szanse powodzenia są marne.

Memoriał to ludzie, programy, archiwum, biblioteka i muzeum z największymi zbiorami dotyczącymi politycznych represji w Rosji. Wszystko to po ponad 30 latach działania może teraz wylądować na moskiewskim bruku.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Przystanek amnezja"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022