Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Przystanek amnezja

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Ogród Pamięci na dawnym poligonie strzeleckim NKWD w Butowie pod Moskwą. W latach 1937–38 podczas masowych egzekucji stracono tu ponad 20 tys. osób. Ogród Pamięci na dawnym poligonie strzeleckim NKWD w Butowie pod Moskwą. W latach 1937–38 podczas masowych egzekucji stracono tu ponad 20 tys. osób. Maxim Shipenkov/EPA / PAP
Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.
Protest obrońców stowarzyszenia Memoriał przed siedzibą sądu w Moskwie.EAST NEWS Protest obrońców stowarzyszenia Memoriał przed siedzibą sądu w Moskwie.

W ostatnich dniach starego roku rosyjski sąd zlikwidował stowarzyszenie Memoriał – legendarną, najstarszą w Rosji niezależną organizację, która dokumentowała dawne zbrodnie stalinowskie. A także „mały” Memoriał, organizację córkę, która pomagała więźniom politycznym. Można się od wyroku odwołać, ale szanse powodzenia są marne.

Memoriał to ludzie, programy, archiwum, biblioteka i muzeum z największymi zbiorami dotyczącymi politycznych represji w Rosji. Wszystko to po ponad 30 latach działania może teraz wylądować na moskiewskim bruku.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Przystanek amnezja"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >