Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kardynał i czerwony inkwizytor

Dożywocie dla kardynała?

Kardynał Joseph Zen Kardynał Joseph Zen Bobby Yip/Reuters / Forum

Żadna dziedzina życia społecznego Hongkongu nie uniknie zaostrzonej kontroli politycznej partii komunistycznej. Taki sygnał płynie z aresztowania 90-letniego kardynała Josepha Zena, ikony obrony praw człowieka w chińskim kręgu cywilizacyjnym. Duchownemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności, oskarżany jest na podstawie represyjnych przepisów o bezpieczeństwie narodowym, będących kagańcem na resztówkę hongkońskiej wolności, także religijnej. Ich niedawne wprowadzenie wynika z obaw, że półautonomiczny Hongkong mógłby obywatelskością zarazić kontynentalną część ChRL. Razem z kardynałem zatrzymano – i szybko zwolniono za kaucją – opozycyjną deputowaną do parlamentu, piosenkarkę i wykładowcę akademickiego. Cała czwórka była powiernikami zasilanego darowiznami funduszu, z którego opłacano pomoc prawną i medyczną dla uczestników wielkich protestów w obronie demokracji w metropolii w 2019 r.

Uderzenie w kardynała nieprzypadkowo zbiegło się z wyłonieniem w niby-wyborach nowego szefa miejskiej administracji. John Lee był policjantem, odpowiadał za wprowadzenie przepisów o bezpieczeństwie, a od 1 lipca będzie w praktyce namiestnikiem Pekinu w dawnej brytyjskiej kolonii, która do 2047 r. powinna funkcjonować zgodnie z zasadą „jeden kraj, dwa systemy”, łączącego autokratyzm, demokrację, rządy prawa, w tym niezawisłość sądów. Chińska partia komunistyczna, zrażona buntem miasta, woli je stłamsić. Niebawem będzie za to odpowiedzialny Lee, zresztą sam katolik. Deklaruje przywiązanie do nauk odebranych w jezuickiej szkole, ale twierdzi też, że w tym przypadku prawo świeckie stoi wyżej.

Nękanie kardynała nie pomoże w kontaktach Chin Ludowych z Watykanem, który nadal – jako jedyny w Europie – uznaje za państwo chińskie Tajwan, a nie kraj zarządzany przez partię komunistyczną.

Polityka 21.2022 (3364) z dnia 17.05.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Kardynał i czerwony inkwizytor"
Reklama